fbpx

PIORiN: Używane maszyny rolnicze i leśne importowane spoza UE objęte kontrolą fitosanitarną

Napisał  Kwi 05, 2022

O wymogu przeprowadzenia granicznej kontroli fitosanitarnej używanych maszyn rolniczych i leśnych sprowadzanych spoza Unii Europejskiej przypomina Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Sprowadzanie tego typu maszyn spoza UE stwarza ryzyko przeniesienia agrofagów, które mogą wyrządzać szkody w uprawach rolnych, jak również na terenach leśnych. Daltego używane maszyny rolnicze i leśne przed wprowadzeniem na terytorium UE muszą zostać poddane granicznej kontroli fitosanitarnej. Wymagane jest również być świadectwo fitosanitarne wydane przez służbę ochrony roślin państwa eksportującego. Ze względów bezpieczeństwa fitosanitarnego, maszyny takie muszą być oczyszczone i wolne od gleby i pozostałości roślin.

PIORiN informuje, że regulacje te dotyczą maszyn opatrzonych kodami taryfy celnej wymienionymi w punkcie 2 załącznika VII do rozporządzenia 2019/2072 (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32019R2072).

Szczegóły dotyczące zasad importu towarów regulowanych prawem dotyczącym zdrowia roślin dostępne są na stronie internetowej PIORiN (http://piorin.gov.pl/eksport-i-import/import-towarow-do-ue/).

(rpf) pp / Źródło: piorin.gov.pl

Udostępnij:

Skomentuj