fbpx

Dopłaty do nawozów: Komisja Europejska odrzuca polski wniosek

Napisał  Kwi 06, 2022

– Nie zgadzam się na takie rozwiązanie i ponownie będę składać do Komisji Europejskiej wniosek w sprawie dopłat do nawozów, które nie będą wchodzić w pomoc de minimis – zapowiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk po otrzymaniu informacji z Komisji Europejskiej.

Strona polska złożyła 20 marca 2022 roku wniosek o uruchomienie wsparcia w postaci dopłat do nawozów. W odpowiedzi na Komisja Europejska zasugerowała Polsce, by rozważyła możliwości sfinansowania takiej pomocy w formie pomocy de minimis.

Problem jednak w tym, że ten typ pomocy jest możliwy jedynie w stosunkowo niewielkiej wysokości, tzn. nie więcej niż 520 mln zł w tym roku. A z tej puli Polska musi sfinansować wiele innych programów, więc na dopłaty do nawozów można by przeznaczyć jedynie kilkadziesiąt mln zł, a przypominamy, że potrzebujemy na ten cel ok. 3,9 mld zł.

- Wicepremier podkreślił, że nowy wniosek będzie przygotowany z powołaniem się na zapisy zawarte w Komunikacie Komisji Europejskiej z 24 marca br. (2022/C 131 1/01) na temat tymczasowych kryzysowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Do odmownej odpowiedzi przekazanej Henrykowi Kowalczykowi przez Komisję Europejską odniosła się AGROunia w Michałem Kołodziejczakiem na czele.

- To jest totalny blamaż rządu. Kolejny raz wystawił nas do wiatru. Przez kilka tygodni byliśmy karmieni rządową propagandą, że będą dopłaty. Niektórzy rolnicy tylko z powodu tych informacji kupili nawóz i zostali oszukani. Negatywne skutki odczujemy wszyscy – horrendalne ceny żywności." - mówi Michał Kołodziejczak, lider Agrounii - Nasz komisarz ds. rolnictwa w UE Janusz Wojciechowski jest nieskuteczny czy ma poważny konflikt z polskim rządem? - dodaje AGROunia, która nadmienia, że "Rolnicy dostali też drugi „prezent" - podwyżki stóp procentowych mają ogromny wpływ na rolników i bezpieczeństwo żywnościowe w Polsce".
 
- Nie będzie dopłat do nawozów – skomentujemy negatywną decyzję Komisji Europejskiej w tej sprawie - informuje AGROunia w komunikacie przesłanym do redakcji www.okiemrolnika.pl która zaprezentuje swoje stanowisko w tej sprawie podczas spotkania z dziennikarzami 7 kwietnia 2022 roku.
 
(rpf) pp / Źródło: MRiRW
Udostępnij:

8 komentarzy

 • Kaziu
  Link do komentarza Kaziu czwartek, 07 kwiecień 2022 06:36

  Myślę , że wnioskujący spodziewali się takiej odpowiedzi . Celem ich nie było uzyskanie zgody , a możliwość reklamowania się jak to starają się ulżyć rolnikom .

 • ewa
  Link do komentarza ewa środa, 06 kwiecień 2022 21:43

  dopłaty do nawozów to kolejny wytwór chorej polityki i manii regulowania sztucznego wszystkiego co się da. nie ma już tak, że po prstu mozna wyprodukowac najlepiej jak sie i da i zwyczajnie to sprzedać

 • ZENEK2
  Link do komentarza ZENEK2 środa, 06 kwiecień 2022 20:56

  a swistak siedi i zawija sreberka - takie tłumaczenie nieudolności pisu to niech sobie gdzies wsadza

 • maniol
  Link do komentarza maniol środa, 06 kwiecień 2022 20:55

  WIRZYCIE W TO ZE ONI NAPRAWDE WNIOSKOWALI A TAMCI ODRZUCILI?????? PRZECIE TO MOZE BYC USTAWKA BO SIE UNIA SYPIE I NIE MA KASY

 • benek
  Link do komentarza benek środa, 06 kwiecień 2022 20:54

  jaki by ten minister rolnictwa nie był to i tak z pustego nikt nie naleje i tyle , zobaczymy jak sie uda kołodziejczakowi na ten stołek dostać to czy sprawi cud

 • arczi
  Link do komentarza arczi środa, 06 kwiecień 2022 20:52

  unia łaskawca mówi jak podzielić to co się ma zamiast się po prostu zgodzić ale pewnie niemieccy rolnicy blokują tak jak przy burakach

 • żaneta
  Link do komentarza żaneta środa, 06 kwiecień 2022 20:51

  i nawet nasz super komisarz janusz wojciechowski nie pomógł, lipa i tyle...

 • farmer
  Link do komentarza farmer środa, 06 kwiecień 2022 18:37

  przyjęliśmy na siebe ciężar zza wschodu a zachód z unią włącznie ma nas w d....

Skomentuj