fbpx
Ceny skupu żywca wieprzowego – kontynuacja wzrostów fot. Adobe Stock

Ceny skupu żywca wieprzowego – kontynuacja wzrostów

Napisał  Kwi 07, 2022

Niska podaż żywca wieprzowego w krajach Unii Europejskiej utrzymuje się, a przy zwiększonym popycie w okresie przed świętami sprawia, że ceny w skupie rosną.

Na tę sytuację nakładają się problemy z pełnym wykorzystaniem mocy przerobowych w ubojniach, które rozważają ograniczenie ubojów do czterech dni w tygodniu z powodu małej podaży surowca.

W ciągu ostatnich 3 miesięcy o 18% w stosunku do 2021 roku spadł import warchlaków z Danii do Polski. Zmniejszony import prosiąt w połączeniu z ograniczeniem krajowego pogłowia loch sprawia, że w podaży tuczników pojawi się odczuwalna luka.

Ceny skupu w kraju rosną i obecnie oscylują na średnim poziomie 8,65 zł/kg KL E (+15 gr t/t). Ze względu na większe świąteczne zamówienia handlu i rosnącą liczbę uchodźców z Ukrainy, w najbliższym okresie spodziewamy się utrzymania rosnącego trendu cenowego, pomimo umacniania się kursu złotego w stosunku do euro.

Atrakcyjność wieprzowiny jest podtrzymywana przez drożejące równolegle inne gatunki mięsa, ale narastają też trudności w przełożeniu rosnących cen skupu żywca na ceny produktów zarówno na wewnętrznym rynku unijnym jak w handlu na rynkach globalnych.

POLPIG podaje, że ceny skupu żywca nie rosną w tym samym tempie we wszystkich krajach unijnych. W notowaniach ISN we Francji ceny skupu tuczników w wadze poubojowej w stosunku do ubiegłego tygodnia wzrosły (+11₵), w Danii (+10 ₵), w Hiszpanii (+7 ₵), Belgii (+3 ₵) i w Holandii (+2 ₵).

Wyraźnie widoczny jest też wzrost popytu w stosunku do podaży w Niemczech, a w notowaniach VEZG w dniu 30/03/2022 cena tuczników wzrosła do poziomu 1,95 €/kg (+3 ₵) w przeliczeniu na wagę poubojową.

Problemy, z którymi muszą się obecnie mierzyć producenci trzody to przede wszystkim dynamiczny wzrost kosztów paszy, energii i transportu. Dla hodowców nie jest jednak jasne, dlaczego w obecnej sytuacji rynkowej wprowadzane są dopłaty do prywatnego przechowalnictwa wieprzowiny.

(rpf) pp / Źródło: POLPIG

Udostępnij:

Skomentuj