fbpx

Ukraina wraca z eksportem zbóż. Jakie są ceny?

Napisał  Kwi 07, 2022

Zamknięcie przez rosyjskiego najeźdźcę czarnomorskich portów przez które odbywał się eksport ukraińskich zbóż, spowodował przerwę w dostawach. Celowe działanie Rosjan mające wyniszczyć gospodarkę Ukrainy może się nie udać dzięki zaangażowaniu w działanie eksportowe nie eksploatowanych dotąd zbyt intensywnie dróg kolejowych.

Działo się tak między innymi przez różnice w infrastkrukturze kolejowej Ukrainy i krajów Unii Europejskiej. Ukraińskie Koleje Państwowe poinformowały o gotowości do pilnego zorganizowania eksportu produktów rolnych koleją z powodu zamknięcia portów czarnomorskich – podała agencja Reuters na początku marca 2022 roku.

Kiedy kreślony był scenariusz tego działania, wielu obserwatorów rynku twierdziło, że to mało realny scenariusz aby zboża z Ukrainy miały zostać przetransportowane na granice z Rumunią, Węgrami, Słowacją i Polską, skąd byłyby kierowane do portów i hubów logistycznych państw europejskich. Teraz okazało się, że mało realny scenariusz jednak jest realizowany.

Obecnie Reuters donosi na podstawie informacji pozyskanych z firmy doradczej APK-Inform, że wyeksportowano drogą kolejową przez zachodnią granicę do Europy pierwsze partie kilku tysięcy ton ukraińskiej kukurydzy.

Ile kosztują zboża z Ukrainy?

Ceny ukraińskiej kukurydzy DAP (Delivered At Place) według APK–Inform dla klientów z Polski i państw bałtyckich wynosiły od 250 do 265 USD za tonę i 275 USD /tonę dla Słowacji.

Szacunki państwowych władz transportowych swskazują, że miesięcznie drogą kolejową do Europy mogłoby być transportowane nawet 600 tys. ton zboża, natomiast APK-Inform przewiduje, że z powodu ograniczeń logistycznych od marca do czerwca z Ukrainy zostanie wyeksportowane tylko jeden milion ton zbóż.

Jak duży był eksport ukraińskich zbóż przez wojną?

Miesięczny eksport zboża z Ukrainy, tuż przed napaścią Rosji, przekroczył pięć milionów ton, a prawie cała sprzedaż zagraniczna prowadzona była przez porty Morza Czarnego.

- Warto jednak mieć na uwadze, że Ukraina na początku marca wprowadziła licencje eksportowe (rezolucja rządu) na ważne produkty rolne, jak na przykład: pszenicę, kukurydzę, olej słonecznikowy, drób i jaja – infiormuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP).

(rpf) kp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij:

Skomentuj