fbpx

Dopłaty do nawozów: Konieczne zwiększenie pomocy de minimis

Napisał  Kwi 10, 2022

Po odmowie Komisji Europejskiej dotyczącej zapytania o zgodę na zrealizowanie ze środków unijnych dopłat do nawozów, szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk zapewniał, że nie podda się i złoży ponowny wniosek o zgodę komisji na pomoc dla rolników w tej formie.

- W związku z odmowną decyzją Komisji Europejskiej odnośnie notyfikowania dopłat do nawozów w ramach pomocy określonej w rozporządzeniu Rady Ministrów przekazanym do KE przez Rząd RP 20 marca br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 7 kwietnia 2022 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Premiera Henryka Kowalczyka o podjęcie dalszych starań o możliwość pomocy rolnikom w związku z ogromnym wzrostem cen nawozów sztucznych. - informuje w komunikacie prasowym KRIR.

W ocenie zarządu Krajowej Rady, w obecnej sytuacji należy czynić starania o zwiększenie limitu pomocy de minimis na poziomie kraju i dla poszczególnych gospodarstw.

KRIR zaznacze też, że konieczne jest ponowne wystąpienie do Komisji Europejskiej o zgodę na pomoc dla rolników, ponieważ obecna sytuacja na rynku nawozów nie może być uważana za normalne warunki rynkowe i pomoc ze strony państwa należy się rolnikom. Sytuacja jest wręcz dramatyczna, bowiem już od sierpnia 2021 r. ceny nawozów azotowych zaczęły drastycznie rosnąć i pojawiły się problemy z zaopatrzeniem, często u dystrybutorów nie można było kupić nawozów, nawet po wysokich cenach.

- Rolnicy muszą otrzymać wsparcie do zakupu nawozów, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Dlatego w związku z przedłużającymi się negocjacjami z KE proponujemy tymczasowe rozwiązanie, aby zakłady azotowe produkujące nawozy dla rolnictwa sprzedawały rolnikom nawozy z opóźnionym terminem płatności, określonym na okres po żniwach lub w terminie wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich, kiedy rolnicy otrzymają środki finansowe i będą wypłacalni. Zabezpieczeniem dla ww. transakcji mogłaby być umowa na zakup zboża, rzepaku, kukurydzy z Elewarr Sp. z o.o. lub wniosek złożony do ARiMR – podsumowuje KRIR.

(rpf) pp / Źródło: KRIR

Udostępnij:

2 komentarzy

  • adek
    Link do komentarza adek poniedziałek, 11 kwiecień 2022 12:38

    cyrku z nawozami ciąg dalszy odcinek 2659

  • ewelina
    Link do komentarza ewelina poniedziałek, 11 kwiecień 2022 12:37

    niech oni juz nie doplacaja tylko niech ceny normalne beda bo jak sie widzi ten balagan to sie normalnie odechciewa gospodarstwa prowadizc

Skomentuj