fbpx
Ceny skupu żywca wieprzowego – obecnie bez szans na odrobienie strat fot. Adobe Stock

Ceny skupu żywca wieprzowego – obecnie bez szans na odrobienie strat

Napisał  Kwi 11, 2022

Dynamika cen skupu żywca wieprzowego w Unii Eurpejskiej wyhamowała w 14 tygodniu 2022 roku. Polscy hodowcy trzody donoszą o niewielkich korektach cen w pierwszym tygodniu kwietnia.

Wygląda na to, że obecne ceny skupu żywca wieprzowego nie pozwolą na szybkie odrobienie wcześniej poniesionych strat.

Cena skupu świń w Polsce nie nadążała ostatnio za wzrostami w liczących się krajach unijnych. Rozczarowania sytuacją nie kryją kajowi hodowcy, którzy oczekiwali, że pomimo iż złoty umacnia się względem złotego, ceny pójdą mimo wszystko choćby delikatnie w górę przed świętami wielkanocnymi. Tymczasem za klasę E w Polsce zakłady płacą już od kilku tygodni średnio 8,50 zł/kg.

Czternasty tydzień 2022 roku przyniósł niewielkie podwyżki w większości największych rynków Unii Europejskiej, jednak są to kwoty symboliczne i smiało można stwierdzić, że dynamika wzrostu cen tuczników w krajach UE spadła.

Najbardziej w minionym tygodniu ceny wzrosły w Hiszpanii, która ciągle odczuwa niską podaż tuczników, podwyżka wyyniosła 8₵ w stosunku do ubiegłego tygodnia. Z kolei w Danii ceny były wyższe o 7₵ ze względu na ożywiony handel mięsem. Nieco mniej ceny wzrosły w Austrii i Francji, gdzie podwyżaka wyniosła 4₵. Ceny utrzymały się bez zmian w Belgii a w Holandii w skupach płacono niewiele mniej, bo o 3₵ za kilogram – podaje ISN.

- Wielu ekspertów upatruje przyczynę tej sytuacji w złej pogodzie oraz w braku w akceptacji wzrostu cen produktów wieprzowych przez sieci handlowe i eksporterów. Zwracają uwagę, że potrzebny jest pewien okres na wynegocjowanie nowych kontraktów na zmienionych warunkach. Nowe umowy z sieciami, rozpoczynający się sezon grillowy, sezon turystyczny w powiązaniu z mniejszą podażą żywca mogą dać impuls do dalszych wzrostów cen, co jest to niezbędne do zapewnienia opłacalności produkcji hodowcom świń przy rosnących cenach pasz, energii i gazu – ocenia POLPIG.

Rynek zbilansowany jest u naszego zachodniego sąsiada, gdzie zapotrzebowanie ubojni jest wystarczająco pokrywane przez podaż żywca. W notowaniach VEZG w dniu 6/04/2022 cena tuczników została utrzymana na poziomie z tygodnia poprzedniego 1,95 €/kg (wbc).

Na rynku krajowym w związku z dynamicznym wzrostem kosztów produkcji obecne ceny skupu żywca nie umożliwiają szybkiego odrobienia poniesionych wcześniej strat. Wielu hodowców zastanawia się nad likwidacją produkcji świń, co może w konsekwencji doprowadzić do jeszcze większego ograniczenia pogłowia krajowego.

(rpf) jp / Źródło: POLPIG

Udostępnij:

2 komentarzy

  • RADZIO
    Link do komentarza RADZIO poniedziałek, 11 kwiecień 2022 12:34

    DRAMAT POLSKICH HODOWCÓW TRZODY TRWA , U NAS TANIEJ A ONI CIĄGNĄ MIĘSO Z ZACHODU@@@@ KOMU ZALEZY NA ZNISZCZENIU POLSKIEGO POGŁOWIA TRZODY????

  • farmer
    Link do komentarza farmer poniedziałek, 11 kwiecień 2022 12:25

    jak zwykle na zachodzie drożeje a w Polsce tanieje a koniec końców ściągamy to od nich (a przecież mają drożej) - niech mi ktoś ten machanizm wyjaśni bo ja stary farmer tego nie obczajam

Skomentuj