fbpx

Dopłaty do nawozów dla polskich rolników – jest zgoda Komisji Europejskiej

Napisał  Kwi 19, 2022

19 kwietnia 2022 roku Komisja Europejska zatwierdziła pozytywnie wniosek polskiego rządu o zgodę na sfinansowanie programu dopłat do nawozów dla rolników w związku ze wzrostem cen nawozów rolniczych.

Jest to 3,9 mld zł (836 mln EUR). W przeliczeniu daje to kwotę 500 złotych dopłaty do hektara, z zastrzeżeniem, że pomoc będzie wypłacana do 50 hektarów dla jednego wnioskującego.

W komunikacie prasowym Komisja Europejska podaje, że o przyznaniu pomocy zdecydowały m.in. zaburzenia i problemy w gospodarce europejskiej po rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Do komunikatu UE odniósł się komisarz Janusz Wojciechowski, wskazując, że to bardzo dobra wiadomość dla rolników w Polsce oraz, że to „Polska jako pierwsza złożyła wniosek w ramach tzw. „pomocy wojennej” i jako pierwszy i dotychczas jedyny kraj UE uzyskała dziś zgodę KE na rekordowo duży program dopłat do nawozów o wartości prawie 4 mld zł”.

- Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 3,9 mld złotych przeznaczony na wsparcie polskiego rolnictwa w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Oznacza to zgodę na dopłaty do nawozów - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W jaki sposób będą wypłacane dopłaty do nawozów?

Pomoc będzie wypłacana w postaci dotacji bezpośrednich, przeznaczonych dla rolników którzy prowadzą działalność w Polsce i odczuli skutki wzrostu kosztów nawozów, które spowodował obecny kryzys geopolityczny oraz sankcje gospodarcze nałożone na Rosję i Białoruś i sankcje nałożone przez te kraje w odwecie.

Jaką kwotę można otrzymać w ramach dopłat do nawozów?

Rolnicy, którzy zakwalifikują się do otrzymania dopłat mogą liczyć na dopłaty do górnej granicy 50 hektarów w wysokości 107 EUR (500 zł) do hektara gruntów ornych oraz maksymanie do 53,5 EUR (250 zł) za hektar użytków zielonych i pastwisk.

Dlaczego nawozy tak bardzo podrożały?

Czynników jest kilka, ale kluczowym mającym największy wpływ na cenę końcową nawozów rolniczych jest gaz ziemny, który mocno drożał jeszcze w 2021 roku, na kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę. Duży woływ na ceny nawozów ma równiez mocznik oraz szereg uwarunkowań, w tym fakt, że gaz jest na rynku polskim drożczy nawet 3-krotnie niż np. w Rosji czy Białorusi.

(rpf) pp / Źródło: KE

Udostępnij:

5 komentarzy

 • Zbigniew
  Link do komentarza Zbigniew środa, 20 kwiecień 2022 11:59

  Podwyżki, czas start..

 • leon
  Link do komentarza leon środa, 20 kwiecień 2022 10:15

  te ceny sa tak wysokie ze te doplaty niezbyt duzo pomogą niestety taka prawda

 • Radosław
  Link do komentarza Radosław środa, 20 kwiecień 2022 10:12

  To zaraz nawozy pójdą do góry o te kwoty.
  Przecież Ci co nimi handlują wezmą te dopłaty

 • zenon
  Link do komentarza zenon środa, 20 kwiecień 2022 08:51

  JA to Już nie chce żadnych dopłat / dajcie normalnie gospodarować i zyc i niech nawozy kosztuja tyle co rok tmu i da sieę życ

 • farmer
  Link do komentarza farmer środa, 20 kwiecień 2022 08:49

  cuda na kiju ochłapy nie pieniadze

Skomentuj