fbpx
Wydrukuj tę stronę
Emerytury rolnicze – coraz bliżej zmian. Rada ministrów przyjęła projekt ustawy fot. Adobe Stock

Emerytury rolnicze – coraz bliżej zmian. Rada ministrów przyjęła projekt ustawy

Napisał  Kwi 20, 2022

Możliwość kontynuowania prowadzenia działalności rolniczej – nawet po przejściu na emeryturę i to przy świadczeniu emerytalnym w pełnej wysokości – to rozwiązanie, które jest coraz bliżej wprowadzenia w życie, po tym jak 20 kwietnia 2022 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy ze zmianami postulowanymi wcześniej przez organizacje rolnicze i samych rolników.

Na obecną chwilę, emeryt prowadzący działalność rolniczą musi liczyć się z częściowym zawieszeniem świadczenia emerytalnego.

Najważniejsze zmiany w rolniczym systemie emerytalnym

Aby otrzymywać śiwadczenie w pełnej wysokości rolnik na emeryturze nie będzie musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej. Są jednak warunki do spełnienia, m.in. wn przypadku kontynuacji prowadzenia działalności rolniczej, emeryt będzie zobowiązany do dalszego opłacania w KRUS składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, zarówno podstawowej, jak i dodatkowej, ale wyłącznie w przypadku gdy prowadzone przez niego gospodarstwo ma powierzchnię powyżej 50 ha przeliczeniowych.

- Uregulowane zostaną kwestie związane ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Wprowadzone zmiany pozwolą rolnikom uniknąć niekorzystnych przerw w podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, które mogą być przeszkodą w ubieganiu się o pomoc ze środków wspólnej polityki rolnej, bądź uniemożliwiać dalsze podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w przypadku podejmowania – oprócz działalności rolniczej – dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej.

- Przepisy w nowej ustawie mają sprzyjać większej mobilności zawodowej rolników i domowników, którzy bez obawy o utratę ubezpieczenia w KRUS będą mogli podejmować np. szkolenia, które umożliwią im zdobycie nowych kwalifikacji.

- Wprowadzona zostanie możliwość zaliczania do wysokości części składkowej emerytury rolniczej okresów odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresów jej równorzędnych. Dotyczyć to będzie także okresów zastępczych form służby wojskowej przypadających przed 1 stycznia 1999 r., gdy dana osoba nie posiada stażu ubezpieczeniowego w ZUS i gdy okres służby nie może wpłynąć na podwyższenie świadczenia emerytalnego z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych realizowanego przez ZUS – informuje MRiRW.

- Emeryci rolniczy będą mieli możliwość rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS, a opiekunowie osób niepełnosprawnych – możliwość kierowania na turnusy regeneracyjne.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innym terminie.

(rpf) kp / Źródło: ARiMR

Udostępnij:

3 komentarzy

 • bercik
  Link do komentarza bercik czwartek, 21 kwiecień 2022 12:35

  przynajmniej będą mogli pracować nawet do późnej starości jak zechcą

 • anna
  Link do komentarza anna czwartek, 21 kwiecień 2022 12:33

  nierolnicy mieli już tak od dawna więc nie wiem o co ten szum

 • farmer
  Link do komentarza farmer czwartek, 21 kwiecień 2022 11:51

  wielkim wyczynem to bedzie najpierw dożyć do tej emerytury...