fbpx
Wydrukuj tę stronę
Indie chcą zająć miejsce Ukrainy w eksporcie drobiu i jaj fot. Adobe Stock

Indie chcą zająć miejsce Ukrainy w eksporcie drobiu i jaj

Napisał  Kwi 21, 2022

Wojna w Ukrainie po rosyjskiej napaści w lutym 2022 roku spowodowała wiele zniszczeń i ofiar, a jej konsekwencje odczuwalne są również w światowej gospodrarce.

Ukraina, która eksportowała drób i jaja do wielu krajów, w tym do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, straciła swoją pozycję, bowiem w obecnej sytuacji eksport z tego kraju jest niemożliwy lub bardzo mocno ograniczony.

Indyjskie firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą drobiu oraz jaj chcą wykorzystać tę lukę po ukraińskim eksporcie, zwiększając swoją obcność na rynkach, które do tej pory były obsługiwane przez Ukrainę.

Firmy drobiarskie z Indii zamierzają zwiększyć swoją obecność na rynkach światowych, na których do tej pory swoje produkty – drób i jaja - dostarczała Ukraina. Indyjskie dążenie do zdobycia rynków, które były dotychczasowym odbiorcą drobiu i jaj z Ukrainy dotyczy przede wszystkim Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który importował około 40 procent całego ukraińskiego eksportu jaj.

Na celowniku Indii jest również rynek Arabii Saudyjskiej. Indyjskiej ekspansji sprzyja zniesienie w grudniu 2021 roku przez Zjednoczone Emiraty Arabskie pięcioletniego zakaz importu jaj i innych produktów drobiowych z Indii.

- Bliski Wschód jest największym rynkiem dla eksporterów jaj z Indii, a największe dostawy jaj konsumpcyjnych z Indii wysyłane są do Omanu i na Malediwy, a następnie do Indonezji, Wietnamu, Rosji, Japonii i Wietnamu – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

(rpf) pp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij: