fbpx
Wydrukuj tę stronę

Izby Rolnicze apelują o wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty

Napisał  Kwi 26, 2022

Wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty obszarowe na 2022 r. i nawozowe do 15 czerwca to postulaty z jakimi wystąpił 25 kwietnia 2022 roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka.

Tegoroczna opóźniająca się wiosna, przymrozki oraz liczne opady na znacznej powierzchni kraju spowodowały, że rolnicy nie mogą wykonać wszystkich zasiewów i złożyć w wyznaczonym terminie wniosków o płatności bezpośrednie.

Problematyczny jest również zbiegający się terminn składania wniosków o płatności bezpośrednie oraz o pomoc do zakupu nawozów, przy czym musi być zachowana kolejność składania wniosków, ponieważ pomoc do nawozów przysługuje rolnikom, którzy wystąpili o płatności bezpośrednie.

- Biorąc powyższe pod uwagę obawiamy się, że doradcy rolniczy mając zbyt wiele wniosków, będą mieli problem z udzieleniem pomocy zainteresowanym rolnikom. Może to doprowadzić do  nadmiernego pośpiechu i popełniania błędów. - informuje Krajwa Rada Izb Rolniczych.

Wobec powyższych faktów, zarząd samorządu rolniczego wystąpił o wydłużenie terminów składania wniosków zarówno obszarowych, jak i wniosków o pomoc na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez - do 15 czerwca br.

(rpf) kp / Źródło: KRIR

Udostępnij: