fbpx

Czy rzepak przebije cenę 5 tys. złotych za tonę?

Napisał  Kwi 26, 2022

Według Renaty Barczyk z PHU START, która komentuje sytuację na rynku zbóż dla platformy e-wgt.pl, Obserwatorzy robiący wycenę ziarna na podstawie danych z giełdy MATIF, mają prawo odczuwać zdziwienie z powodu obecnej sytuacji, bowiem prawo popytu i podaży ma znaczący wpływ na ceny zbóż krajowych.

Tymczasem porty kupują aktualnie w zasadzie tylko kukurydzę oraz minimalne ilości pszenicy konsumpcyjnej. Monimalny jest również eksport samochodowy pszenicy konsupmcynej i kukurydzy i są to realizacje wcześniej podpisanych umów.

Zainteresowaniem cieszą się tylko tańsze zboża paszowe: pszenżyto, żyto i jęczmień.

Obecnie ceny ziarna mocno odbiegają od cen giełdowych. Pszenica konsumpcyjna na dzień 22.04.222 na giełdzie MATIF wynosiła 411 euro za tonę (1902 zł), a w Polsce w tym samym czasie średnia cena wyniosła 1690 złotych za tonę.

Ceny kukurydzy

Cena kukurydzy na giełdzie MATIF wyniosła 22 kwietnia 2022 roku 330 euro za tonę (1528 zł), natomiast w Polsce średnia cena sięgała 1460 złotych za tonę. W opinii Renaty Barczyk u wielu producentów w magazynach jest jeszcze dużo pszenicy i kukurydzy, której chcieliby się szybko pozbyć, a ofert sprzedaży pojawia się każdego dnia coraz więcej, jednocześnie prawie zupełnie stanął eksport.

Ceny rzepaku

Rzepak na giełdzie MATIF 22 kwietnia 2022 roku kosztował 1092 euro za tonę (5055 zł), a w kraju maksymalnie 4800 zł/t. Rzepak jest jeszcze w magazynach producentów, którzy oczekuję, że cena za tonę osiągnię kwotę co najmniej 5 tysięcy złotych, jednak wielkimi krokami zbliża się okres, kiedy zapotrzebowanie na olej rzepakowy sprada ze względu na rozpoczęcie przestojów w tłoczniach.

(rpf) kp / Źródło: e-wgt.pl

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!