fbpx
1/7

Akcja pod kryptonimem „Cukrownia 2022”

Napisał  Kwi 27, 2022

Patrząc na zdjęcia będące ilustracjami do niniejszego artykułu, można odnieść wrażenie, że to migawki z filmu sensacyjnego, np. o odbiciu cukrowni z rąk terrorystów. Każdy kto tak pomyślał jest bardzo bliski prawdy, bowiem ta spektakularna akcja to ćwiczenia przeprowadzone przez Policję pod kryptonimem „Cukrownia 2022”.

Sama akcja została przeprowadzona z zaangażowaniem dość dużej grupy policjantów i strażaków oraz z prawdziwym rozmachem, część zdarzeń odbywała się z udziałem leciwego kombajnu Bizon Z056, który w pewnym momencie „na niby” został podpalony.

W scenariuszu, który może się zdarzyć w rzeczywistości było wiele wątków, w tym podłożenie ładunku wybuchowego, policyjny pościg, poszukiwania, oględziny miejsca zdarzenia, a to i tak tylko część zdarzeń, które obejmowały ćwiczenia dowódczo – sztabowe, które odbyły się na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Opatowie. Policjanci ćwiczyli procedury na wypadek zaistnienia szczególnych zagrożeń lub sytuacji nadzwyczajnej. Ważnym elementem działań była również współpraca z podmiotami pozapolicyjnymi.

Na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Opatowie możemy przeczytać, że „Ćwiczenie dowódczo-sztabowe z udziałem wydzielonych sił i środków Policji, prowadzone z elementami praktycznego działania m. in. poprzez wykorzystanie pozoracji, jest najwyższą formą szkolenia, służącą rozwijaniu umiejętności współdziałania i doskonaleniu zespołowego działania w warunkach zbliżonych do rzeczywistych”.

Policja z Opatowa podała też szczegółowy opis ćwiczeń krok po kroku:

„O godzinie 10.00 dyżurny opatowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o tym, iż na teren byłej cukrowni we Włostowie wjechało samochodem osobowym dwóch mężczyzn, którzy mieli ze sobą podejrzany pakunek. Po chwili doszło do wybuchu w jednym z budynków. Z pierwszych podjętych przez policjantów czynności wynika, że w budynku mogły znajdować się jakieś osoby.

Na miejsce zadysponowane zostały zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Opatowa i Kielc, Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu opatowskiego oraz Zespoły Ratownictwa Medycznego, które przystąpiły do czynności ratowniczo – gaśniczych. W trakcie penetracji terenu policjanci Ogniwa Patrolowo - Interwencyjnego uzyskali informacje od mieszkańców Włostowa, iż widzieli nieznajome osoby przebywające na terenie byłej cukrowani.

W związku z tym rozpoczęły się poszukiwania tych osób. Jednocześnie trwały czynności związane ze sprawdzeniem miejsca zdarzenia w poszukiwaniu materiałów wybuchowych. Po sprawdzeniu gruzowiska przez policyjnego pirotechnika do swoich działań przystąpili strażacy. Okazało się, że jeden z przestępców wspiął się na komin fabryczny i przebywał na wysokości ok 42 metrów. Potrzebna była jego ewakuacja. W trakcie swoich działań strażacy ujawnili również i wydobyli jedną osobę spod gruzów.

Następnie załoga Wydziału Ruchu Drogowego opatowskiej komendy podczas patrolu miejscowości Włostów zauważyła pojazd osobowy koloru ciemnego o wyróżnikach tablic rejestracyjny spoza Unii Europejskiej, następnie przystąpiła do jego zatrzymania do kontroli drogowej sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi. Kierujący nie reagował na wydawane polecenia i kontynuował dalszą jazdę od miejscowości Tudorów w kierunku drogi K-9 relacji Opatów – Sandomierz.

W trakcie jazdy kierujący pojazdem stracił nad nim panowanie i uderzył w kombajn zbożowy. Pasażer pojazdu uciekł pozostawiając rannego kierowcę w jego wnętrzu. W wyniku podjętych czynności policjanci zatrzymali sprawcę podłożenia ładunku wybuchowego pod budynek. Zatrzymany trafił do policyjnej celi a na miejscu zdarzenia wykonane zostały  czynności procesowe.

Zrealizowane ćwiczenia były sprawdzianem współdziałania poszczególnych pionów opatowskiej komendy, jak również sił pozapolicyjnych oraz okazją do sprawdzenia w praktyce obowiązujących procedur.”

(rpf) kp / Źródło: KPP Opatów

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!