fbpx
Wicepremier Henryk Kowalczyk oraz podsekretarz stanu w MAP Andrzej Śliwka podczas konferencji Wicepremier Henryk Kowalczyk oraz podsekretarz stanu w MAP Andrzej Śliwka podczas konferencji Fot. MRiRW

Powstanie Krajowej Grupy Spożywczej stało się faktem

Napisał  Kwi 28, 2022

Powstanie KGS ma w założeniu skrócić drogę od pola do stołu, dzięki eliminacji zbyt dużej liczby pośredników oraz umożliwić przeciwdziałanie zmowom cenowym na rynkach. Dzis w Ministerstwie Aktywów Państwowych podpisano umowy o przekazaniu udziałów, dzięki którym powstanie Krajowej Grupy Spożywczej stało się faktem.


– Podpisane dziś umowy tworzą formalnie Krajową Grupę Spożywczą – powiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, dodając, że Krajowa Grupa Spożywcza będzie tym podmiotem, który będzie odgrywał istotną rolę w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego.

Powstanie Krajowej Grupy Spożywczej ma pozwolić na godne sprzedawanie produktów rolnych przez rolników.

– To jest początek procesu konsolidacji sektora rolno-spożywczego, za nim pójdą kolejne – powiedział szef resortu rolnictwa.

W konferencji uczestniczył również podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka, który przypomniał, że uzasadnienie biznesowe powstania Krajowej Grupy Spożywczej mówi o generowaniu przychodów na poziomie 3,5 mld złotych, co oznacza blisko 30-procentowy wzrost dochodów Krajowej Spółki Cukrowej.

– Przewidujemy wzrost przychodów w sektorze zboża i mąki o około 300 mln złotych, a w sektorze skrobi o około 50 mln. W sumie zysk netto powinien wzrosnąć o 47 procent – poinformował wiceminister MAP.

(rpf) kp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj