fbpx

Dopłaty do nawozów: Jak przyspieszyć ocenę wniosku?

Napisał  Kwi 30, 2022

Sytuacja na rynku nawozów nadal jest bardzo trudna. Rosja, która poza wywołaniem najbrutalniejszej inwazji w Europie od czasów II Wojny Światowej, szantażuje dotępem do gazu kraje europejskie. Polsce i Bułgarię odcięto od dostaw tego surowca z Rosji. Gaz jest jednym z surowców niezbędnych do produkcji nawozów, więc na obecną chwilę nie są to dobre wieści dla oczekujących normalizacji cen na rynku nowozowym.

W tej trudnej dla polskich rolników sytuacji dopłaty do nawozów są w niewielkim stopniu pomocne, a sami zainteresowani krytykują niewielką skalę pomocy wobec stale rosnących kosztów prowadzenia uprawy. Rolnikom posiadającym duży areał nie podoba się też ograniczenie wsparcia do 50 hektarów.

Wnioski o dopłaty do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez od 25 kwietnia 2022 r. są przyjmowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przed kilkoma dniami podano procedury przyznawania dopłat. Obecnie, aby aby ułatwić obsługę i przyspieszyć weryfikację dokumentów, ARiMR daje możliwość przesyłania wykazu zakupionych nawozów mineralnych drogą elektroniczną.

Jak złożyć wniosek o dopłaty do nawozów?

Wniosek o wsparcie należy złożyć w wersji papierowej w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy muszą dołączyć do wniosków kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające zakup nawozów w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r.

Jak przyspieszyć ocenę wniosku?

Na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR, rolnicy mogą wprowadzić dane z tych faktur do specjalnej aplikacji, z której automatycznie zostaną one pobrane do systemu naliczającego rolnikowi pomoc. Obecnie ok. 2,5 tys. rolników zdecydowało się na wprowadzenie danych z faktur dokumentujących zakup nawozów do systemu elektronicznego.

Skorzystanie z tej możliwości znacznie przyspieszy proces naliczania pomocy, logowanie do PUE ARiMR następuje za pomocą takich samych danych jak te używane w aplikacji eWniosekPlus.

Jak obliczana jest pomoc?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że wysokość pomocy wyliczana jest za pomocą specjalnego dwustopniowego algorytmu. Po pierwsze, oblicza się wysokość pomocy na podstawie określonych stawek, które wynoszą:
- 500 zł do hektara upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk) lub

- 250 zł do hektara łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego).

Maksymalna powierzchnia objęta tą pomocą wynosi 50 ha.

Po drugie, aby wyliczyć wysokość pomocy, należy obliczyć różnicę pomiędzy cenami nawozów w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. a tymi, które obowiązywały od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. Aby wykonać to obliczenie, należy skorzystać z danych potwierdzających poniesione koszty.

Jeśli nawozy zostały zakupione między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. rolnik składający wniosek musi posiadać i dołączyć do wniosku kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające takie zakupy. W przypadku gdy brakuje dokumentów księgowych potwierdzających zakup nawozów w okresie od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r., koszty zostaną wyliczone na podstawie średnich stawek opublikowanych przez resort rolnictwa. Tą metodą będzie można obliczyć różnicę w cenie tony nawozów w tych okresach, a po jej przemnożeniu przez liczbę ton nawozów zakupionych w terminie 1 września 2021 r. – 15 maja 2022 r. wyliczona zostanie wysokość pomocy.

Po porównaniu obydwu kwot (tej obliczonej na podstawie stawek i powierzchni oraz tej wyliczonej na podstawie różnicy w cenach nawozów) właściwą stawką pomocy jest mniejsza z nich.

WAŻNE: Pomoc otrzymają tylko ci rolnicy, którzy złożą wcześniej wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich

- Należy pamiętać, że o dopłatę do nawozów producent rolny może ubiegać się jedynie po złożeniu wniosku o przyznanie płatności bezpośredniej za 2022 rok. Ponadto musi on mieć nadany numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności oraz posiadać status mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa – przypomina ARIMR

Dofinansowanie przysługuje do nawozów mineralnych zakupionych między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. od podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów. Pomocą nie jest objęte wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez.

(rpf) pp / Źródło: ARiMR

Udostępnij:

2 komentarzy

  • olga
    Link do komentarza olga sobota, 30 kwiecień 2022 21:46

    nie wiem jak inni rolnicy ale ja mam już dość gospodarki, wciaż problemy w ostatnim czasie , jak nie korona, to ptasia grypa, wojna ceny gazu i nawozow i na dopobikt einflacja jak w 1998

  • farmer
    Link do komentarza farmer sobota, 30 kwiecień 2022 21:17

    moze niech sie po prostu wezma normalnie do roboty bez wydziwiania a nie o przyspieszaniu pisac i inne takie tam cuda na kijy

Skomentuj