fbpx
Zmiany klimatyczne na świecie fot. Adobe Stock

Zmiany klimatyczne na świecie

Napisał  Maj 04, 2022

Wybory, które codziennie podejmuje każdy z nas, mają ogromny wpływ na klimat. Ekologiczny środek transportu, segregowanie odpadów, oszczędzanie wody i prądu, a nawet zawartość Twojego talerza przyjazna dla planety – każdy z tych aspektów wpływa na zmiany klimatyczne. Jak możesz działać na rzecz zahamowania zmian klimatycznych i dlaczego ma to tak ogromne znaczenie? / materiał promocyjny

Co zrobić, aby ochronić klimat?

Przede wszystkim zacznij od siebie i swojego gospodarstwa! Przyjrzyj się codziennym nawykom i zacznij żyć możliwie najbardziej ekologicznie. Nawet niewielkie zmiany to krok w dobrą stronę. Pamiętaj, że ochrona środowiska naturalnego, która ma na celu zahamowanie zmian klimatycznych, leży nie tylko w rękach rządów, lecz także każdego człowieka.

Od czego zacząć? Pamiętaj o podstawowych zasadach życia przyjaznego naturze:
1. Segreguj odpady zgodnie z wytycznymi obowiązującymi w Twojej gminie. W różnych zakątkach naszego kraju widać różnice m.in. w segregacji szkła. Część gmin ustawia pojemniki na wszystkie rodzaje szkła, a inne dzielą je na szkło białe i szkło kolorowe.
2. Oszczędzaj prąd i wodę. Wybieraj energooszczędny sprzęt RTV i AGD. O ile to możliwe, korzystaj z odnawialnych źródeł energii. Rośliny w przydomowym ogródku podlewaj deszczówką oraz wodą od opłukiwania warzyw i owoców.
3. Ogranicz generowanie odpadów. Warzywa i owoce pakuj do wielorazowych woreczków. Kupuj zbiorcze opakowania produktów zamiast kilku mniejszych.
4. Naprawiaj i nadawaj drugie życie przedmiotom. Dla przykładu ze starej firanki możesz uszyć woreczki wielokrotnego użytku.
5. Wybieraj mniej jedzenia pochodzenia zwierzęcego. Hodowla zwierząt powoduje emisję ogromnych ilości dwutlenku węgla. Uważa się, że to nawet 17% emisji tego gazu w całej Unii Europejskiej.

Dlaczego ochrona klimatu jest ważna?

Powód jest prosty – bo zmiany klimatyczne wpływają negatywnie na człowieka i otaczającą go przyrodę. Uprzemysłowienie i związana z nim emisja gazów cieplarnianych mają ogromne konsekwencje dla temperatury na Ziemi. Od kiedy w 1850 roku zaczęto ją mierzyć, do 2000 roku wzrosła o 1 stopień Celsjusza w Europie i 0,8 stopnia Celsjusza na całym świecie. W 2022 roku widać jeszcze poważniejsze konsekwencje – dziś w porównaniu z połową XIX wieku temperatura na Ziemi jest wyższa aż o 1,2 stopnia Celsjusza.

Skutkiem coraz wyższej temperatury są fale upałów i mniejsza ilość opadów. Konsekwencje wysuszania się planety odczuwamy na co dzień. Zanikają naturalne zasoby wodne, za to podnosi się poziom mórz i oceanów. Cierpi rolnictwo i sadownictwo. Uprawa zbóż, warzyw i owoców staje się zajęciem wymagającym coraz większej pracy i nakładów finansowych.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak chronić klimat? Wejdź na https://chronmyklimat.pl.

(rpf) materiał promocyjny

Udostępnij:

Skomentuj