fbpx

Wniosek o wpis do ewidencji producentów rolnych złożysz elektronicznie

Napisał  Maj 04, 2022

Projekt ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, został przyjęty przez Radę Ministrów.


Zmiana ta ma być ułatwieniem dla rolników w składaniu wniosków i dokumentów do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), w tym między innymi możliwość elektronicznego składania wniosku o wpis do ewidencji producentów rolnych oraz o zmianę i korektę danych.

Które rozwiązanie są najistotniejsze dla rolnika?

Poza wspomnianą powyżej możliwością elektronicznego składania wniosku o wpis do ewidencji producentów rolnych, który obecnie należy składać w wersji papierowej do kierownika biura powiatowego ARiMR, jest to możliwość tworzenia elektronicznej kopii dokumentów, co ma ograniczyć ilość miejsca przeznaczonego na przechowywanie akt spraw w postaci papierowej oraz umożliwi szybki dostęp do akt z każdego szczebla organizacyjnego ARiMR. Przypominamy, że obecnie akta spraw przechowywane są wyłącznie w wersji papierowej.

To również doprecyzowanie przepisów w sprawie postępowań ze skopiowanymi elektronicznie dokumentami oraz z elektroniczną kopią dokumentów.

Poza tym zostanie wprowadzona możliwość elektronicznego składania wniosku o wypłatę oraz wniosku o przyznanie pomocy (tzw. wniosku transferowego) w ramach działań zalesieniowych objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2004–2006 i 2007–2013.

Przepisy regulujące proces przyznawania pomocy w działaniach transferu wiedzy i doradztwa objętych PROW 2014-2020 oraz wprowadzenie przepisów, regulujących odmowę przyznania pomocy w tych działaniach, mają zostać doprecyzowane.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

(rpf) kp / Źródło: ARiMR

Udostępnij:

1 komentarz

  • antek2
    Link do komentarza antek2 środa, 04 maj 2022 22:35

    do przodu z tą cyfryzacją bo dziadostwo samo papiery i pieczatki

Skomentuj