fbpx
UOKiK sprawdza umowy dostawców z mleczarniami fot. Adobe Stock

UOKiK sprawdza umowy dostawców z mleczarniami

Napisał  Maj 12, 2022

Zgodność umów z przepisami dotyczącymi nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej dostawców są przedmiotem kontroli przeprowadzanej przez Prezeza Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Aktulanie analizowane są umowy i praktyki między innymi Spółdzielni Mleczarskiej oraz Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol. Relacje pomiędzy spółdzielnią mleczarską a jej członkami mogą zostać zbadane dzięki nowelizacji ustawy o przewadze kontraktowej w grudniu 2021 r.

Prezes UOKiK jedno z pierwszych postępowań przeprowadził już w 2018 roku. Dotyczyło ono zakresu przewagi kontraktowej oraz relacji pomiędzy przetwórcami mleka a ich dostawcami. W 2018 r. Urząd sprawdził umowy sprzedaży, dostawy i kontraktacji. W efekcie powstał raport, w którym wskazaliśmy, jak powinny wyglądać uczciwe umowy oraz które praktyki mogą stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.

Zgodnie z obowiązującymi ówcześnie przepisami UOKiK nie mógł ingerować w umowy między spółdzielniami a ich członkami, niemniej przedstawił również tym podmiotom swoje rekomendacje co do treści umów na dostawę mleka. Ten stan rzeczy zmieniła obowiązująca od grudnia 2021 r. nowa ustawa o przewadze kontraktowej pozwalająca na kontrolę relacji wewnątrzspółdzielczych, Celem kontroli Prezesa Urzędu jest sprawdzzenie czy spółdzielcy mają zagwarantowane uczciwe zasady dostaw mleka.

- Spółdzielnie mleczarskie od 30 lat doskonale radzą sobie na rynku, notując nieprzerwany wzrost. Osiągnęły sukces i są stabilnymi partnerami dla największych sieci handlowych. Chcemy również zadbać o ich prawidłowe relacje z dostawcami mleka. Docierają do nas skargi hodowców, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się, czy umowy stosowane przez spółdzielnie są zgodne z prawem - powiedział Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny.

Postanowienia zakwestionowane w raporcie z 2018 roku znalazły się w przesłanych przez rolników i pozyskanych przez Prezesa Urzędu z innych źródeł umowach spółdzielni mleczarskich.

Są to między innymi:
- Możliwość dowolnej zmiany cennika mleka przez odbiorcę.
- Obniżanie ceny za pełnowartościowe mleko w okresie wypowiedzenia umowy.
- Brak możliwości, na żądanie dostawcy, poddania mleka ocenie jakościowej w niezależnym laboratorium. Zanieczyszczenie mleka różnego rodzaju substancjami może decydować o natychmiastowym rozwiązaniu umowy z rolnikiem i nałożeniu na niego kary umownej, bądź obniżeniu ceny. Wobec tak dotkliwych sankcji, w umowie musi istnieć możliwość obiektywnej weryfikacji parametrów mleka przez niezależne laboratorium.
- Niejasne zasady w stosowaniu kar umownych oraz łatwość natychmiastowego rozwiązania umowy przez spółdzielnię na niedookreślonych zasadach.

- Od publikacji raportu Urzędu w 2018 roku wiadomo, jak powinny wyglądać prawidłowe umowy przetwórców mleka z dostawcami. Dlatego zachęcam spółdzielnie, które jeszcze tego nie zrobiły, do jak najszybszego dostosowania swoich umów do naszych wytycznych. Proszę jednocześnie rolników o informowanie nas o nieprawidłowościach wykrytych w umowach z mleczarniami – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Aktualnie przez Prezesa UOKiK prowadzone są dwa postępowania wyjaśniające dotyczące spółdzielni mleczarskich Mlekpol i OSM Łowicz. W ramach monitorowania rynku mleka zamierza sprawdzić umowy także innych przetwórców mleka, nie tylko tych działających w formie spółdzielni.

UOKiK do lektury naszego zachęca dostawców, którzy chcą zweryfikować czy ich umowy zawierają niekorzystne dla niech postanowienia, mogące stanowić naruszenie przepisów,

- Przedsiębiorco, rolniku, jeżeli działasz w branży rolno-spożywczej i twój duży kontrahent wykorzystuje swoją przewagę, narzucając niekorzystne dla ciebie warunki współpracy – zawiadom UOKiK. Uruchomiliśmy specjalny formularz, który ułatwi ci zgłoszenie nieprawidłowości. Wejdź i wypełnij: https://ankieta.uokik.gov.pl/formularz-przewaga-kontraktowa – zachęca UOKiK.

(rpf) kp / Źródło: UOKiK

Udostępnij:

1 komentarz

  • renia
    Link do komentarza renia niedziela, 15 maj 2022 20:57

    niech sprawdzą dlaczego gazety są odliczane od kwoty wynagordzenia - niektórze pewnie nawet o tym nie wiedzą

Skomentuj