fbpx
Rolnicy dostaną trzynastą i czternastą emeryturę - mówili dziś Maląg, Morawiecki i Kowalczyk w Krzyczach fot. Krystian Maj / KPRM

Maląg: Rolnicy otrzymają wkrótce 13 i 14 emeryturę

Napisał  Maj 17, 2022

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała na spotkaniu w Klubie Seniora w Świerczach (województwo mazowieckie, powiat pułtuski), że wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu, również dla rolników.

Na spotkaniu, które odbyło się 17 maja w Klubie Seniora w Świerczach premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówili o wsparciu oraz świadczeniach dla rolników.

– Tak długo, jak rząd PiS będzie rządził, będziemy starali się o jak najlepsze i jak najbardziej godne emerytury, godne oraz aktywne życie naszych seniorów – powiedział premier Mateusz Morawiecki, podkreślając, że rząd stara się zapewnić środki na wsparcie dopłat do nawozów i wszystkie inne potrzeby dla rolników i przedsiębiorców.

Obniżenie stawek VAT to w opinii szefa resortu rolnictwa i wicepremiera Henryka Kowalczyka jedna z wielu aktywności rząd, które mają zminimalizować skutki inflacji.

– Rolnictwo jest w bardzo trudnym położeniu spowodowanym przez napaść Rosji na Ukrainę, gwałtowny wzrost cen gazu, a w konsekwencji nawozów – powiedział Kowalczyk, dodając, że rząd podjął bezzwłocznie działania i przeznaczył rekordową kwotę z krajowego budżetu w wysokości blisko 4 mld złotych na wyrównanie cen zakupu nawozów przez rolników. Wicepremier zapewnił też, że już wkrótce rolnicy otrzymają 13 i 14 emeryturę.

– Od 1 lipca br. rolnicy będą mogli uzyskać świadczenie emerytalne bez konieczności pozbywania się swojego gospodarstwa. To element sprawiedliwości dziejowej. Rolnicy zostali w ten sposób zrównani w swoich prawach z innymi emerytami – podkreślił szef resortu rolnictwa, podkreślając, że od lipca rolnicy będą mogli dalej pracować i otrzymywać emeryturę, tak samo jak dzieje się to w przypadku emerytów pobierających świadczenie z ZUS-u.

– Chciałbym jednak, aby rolnicy przechodzący na emeryturę mogli jak najwięcej odpoczywać, a gospodarstwa prowadzili ich następcy – powiedział Henryk Kowalczyk.

(rpf) kp / Źródło: MRiRW

Udostępnij: