fbpx
Ukraińskie zboża pojadą w świat z polskich portów fot. MRiRW

Polska pomoże w eksporcie zbóż z Ukrainy

Napisał  Maj 18, 2022

Minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solskyi podziękował za udzielaną przez Polskę, Stany Zjednoczone i Unię Europejską pomoc i wsparcie w tych trudnych czasach. - Najbardziej potrzebujemy możliwości eksportu rolnego, zboża i innych produktów – podkreślił ukraiński minister podczas czterostronnych rozmów przedstawicieli Polski, Unii Europejskiej, USA i Ukrainy, które odbyły się 16 maja 2022 roku.

W rozmowach uczestniczyli: wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solskyi, sekretarz rolnictwa USA Tom Vilsack oraz komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Po rozmowach odbyła się wspólna konferencja prasowa szefów delegacji.

Gospodarzem spotkania spotkani był wicepremier Kowalczyk, który dziękując za udział w spotkaniu, podkreślając rolę każdego z obecnych.

– Dzisiejsze spotkanie ministrów rolnictwa Polski, Ukrainy, USA i unijnego komisarza ds. rolnictwa jest wydarzeniem bezprecedensowym dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego – stwierdził wicepremier Kowalczyk, potępiając napaść Rosji na Ukrainę, zwracając jednocześnie uwagę, że wywołała ona skutki globalne, zakłócając sytuację na rynkach rolnych.

– Dlatego też główna część naszych rozmów skupiła się na szukaniu sposobów udrażniania szlaków transportowych produktów rolnych z Ukrainy – poinformował gospodarz dzisiejszego spotkania.

Szlaki komunikacyjne, które mogłyby stanowić alternatywę wobec zablokowanych portów mórz Azowskiego i Czarnego, prowadzą przez Polskę i jej porty morskie. Dlatego Polska rekomenduje Ukrainie korzystanie z polskich struktur portowych, które stanowią ważne ogniwa wielu międzynarodowych łańcuchów logistycznych i które mają bardzo dobrą siatkę połączeń żeglugowych obsługiwanych przez wiodących na świecie armatorów.

Polskie porty morskie o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej (Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście) są w pełni przygotowane do obsługi ładunków ukraińskich. Mają one charakter uniwersalny i dają możliwość obsługi praktycznie wszystkich typów ładunków.

Jednocześnie polskie porty morskie są zainteresowane współpracą z ukraińskimi partnerami zarówno w zakresie eksportu zboża, jak i importu paliw, a również handlu dowolnymi innymi produktami. Pozostajemy otwarci na współpracę i będziemy wszechstronnie wspierać stronę ukraińską w tej trudnej sytuacji.

Wicepremier Henryk Kowalczyk podkreślił również, że jest w stałym kontakcie z ministrem Mykołą Solskyim.

Sekretarz rolnictwa USA Tom Vilsack wyraził pełne poparcie dla wicepremiera Kowalczyka w sprawie potępienia agresji Rosji na Ukrainę. Jednocześnie wysoko ocenił Polaków, którzy otworzyli swoje domy dla uchodźców oraz Ukraińców, którzy bardzo dzielnie walczą z agresorem.

Przedstawiciel administracji USA zwrócił uwagę na sytuację światową.

– Jest wiele krajów na świecie, które uzależnione są od ukraińskich dostaw i musimy znaleźć skuteczne rozwiązania tego problemu – stwierdził sekretarz rolnictwa USA Tom Vilsack.

Poinformował jednocześnie, że Departament Stanu rozważa kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy i jednocześnie pomocy w pokryciu kosztów pobytu uchodźców.

– Jako wspólnota międzynarodowa musimy przyczynić się do przeciwdziałania spekulacjom na rynkach rolnych – dodał sekretarz rolnictwa USA, informując jednocześnie, że jego kraj będzie uczestniczył w odbudowie Ukrainy po zakończeniu działań wojennych.

Minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solskyi podziękował za udzielaną przez Polskę, Stany Zjednoczone i Unię Europejską pomoc i wsparcie w tych trudnych czasach.

– Najbardziej potrzebujemy możliwości eksportu rolnego, zboża i innych produktów – podkreślił ukraiński minister.

Dodał jednocześnie, że Polska jest jednym z kluczowych partnerów w zakresie możliwości eksportowych, zwłaszcza w kierunku Unii Europejskiej.

– Bardzo ważne jest wsparcie udzielane przez Polskę, Stany Zjednoczone i Unię Europejską, bo ta wojna już spowodowała problemy na całym świecie – stwierdził minister Mykoła Solskyi.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zwrócił uwagę, że dzisiejsze spotkanie jest kontynuacją dialogu, który cały czas trwa.

– Musimy uniknąć ryzyka zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego w wymiarze globalnym – podkreślił komisarz.

Dodał, że Unia Europejska ma zagwarantowane bezpieczeństwo żywnościowe, ale wiele państw na świecie jest zagrożonych.

– Ostatni komunikat Komisji Europejskiej dotyczył ustaleń w zakresie utworzenia korytarzy solidarnościowych, udostępniania dla nich sprzętu, logistyki i maksymalnych uproszczeń na granicach przy przesyłaniu produktów – przypomniał komisarz Janusz Wojciechowski.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk wraz z ministrem polityki rolnej i żywności Mykołą Solskyim oraz sekretarzem rolnictwa Tomem Velsackiem po południu odwiedzili gospodarstwo rolne prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza.

Jak poinformował właściciel gospodarstwa, jest ono prowadzone od siedmiu pokoleń i obecnie zajmuje powierzchnię 100 ha ziemi własnej i 20 ha ziemi dzierżawionej. Prowadzona jest w nim produkcja zwierzęca - bydło oraz produkcja roślinna - zboża, buraki, rzepak oraz kukurydza słodka.

- To jest typowe gospodarstwo rodzinne - podkreślił prezes Szmulewicz zwracając uwagę, że wizyta w jego gospodarstwie to ciekawe doświadczenie zwłaszcza dla amerykańskiego ministra, który jest w Europie po raz pierwszy.

Udostępnij: