fbpx
Brazyli wypełnia lukę po Ukrainie na globalnym rynku drobiu fot. Adobe Stock

Brazylia wypełnia lukę po Ukrainie i odnotowuje rekordowy eksport drobiu

Napisał  Maj 18, 2022

Po napaści Rosji na Ukrainę, drobiarstwo jest jednym z sektorów, których światowe przypływy produktów mocno lub całkowicie się zmieniły.

Brazylia jest jednym z krajów, które umiejętnie wykorzystują lukę popytową na drób na świecie, która powstała w wyniku wypadnięcia Ukrainy z rynku, drugim istotnym czynnikiem jest występowanie grypy ptaków u największych producentów i eksporterów, czyli w Stanach Zjednoczonych i w Europie.

Przewagę konkurencyjną Brazylia zyskuje w sytuacji rosnących kosztów produkcji w skali globalnej, bowiem w pierwszym kwartale 2022 roku brazylijscy eksporterzy mięsa drobiowego pobili rekord, a sprzedaż zagraniczna brazylijskich kurczaków od stycznia do marca roku 2022 wzrosła o 10,2 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2021 roku i wyniosła 1142 mln ton (w samym tylko marcu 418,8 tys. ton, wzrost o 5,7 proc. mc/mc 22/21).

Jeszcze lepiej liczby te prezentują się w zestawieniu procentowym, brazylijski eksport drobiu wzrósł w tym okresie o 31,5 proc. r/r do 2,051 mld USD. Chiny, Japonia, ZEA, RPA, Meksyk to obecnie główne rynki docelowe.

(rpf) pp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij: