fbpx
Mateusz Morawiecki: Wierzę w polską wieś, wierzę w polskich rolników Fot. MRiRW

Mateusz Morawiecki: Wierzę w polską wieś, wierzę w polskich rolników

Napisał  Maj 20, 2022

Podczas spotkania z dziennikarzami w w gospodarstwie rolnym w Michalinie szef rządu przypomniał o zrealizowanych już projektach, które ocenia jako zgodne z obietnicami skierowanymi do rolników podczas kampanii wyborczej.

Premier zwrócił też uwagę, że już w tym roku gospodarstwa o powierzchni do 30 ha otrzymają płatności obszarowe nieco wyższe od średniej unijnej, a w przyszłym roku dotyczyć to będzie również gospodarstw o powierzchni do 50 ha.

– Wierzę w polską wieś, wierzę w polskich rolników. Jako rząd postaramy się zrobić wszystko, aby pomóc polskiej wsi – zapewnił premier Mateusz Morawiecki, informując, że rząd na bieżąco reaguje na pojawiające się zagrożenia oraz, że tak było m.in. w przypadku obniżek podatku VAT na paliwo, na żywność i na nawozy.

Na spotkaniu obecny był również wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, który podkreślił znaczenie udzielanej rolnikom pomocy, która w ocenie szefa resortu rolnictwa de facto jest jednocześnie pomocą kierowaną do konsumentów.

– Na dopłaty do zakupionych nawozów przeznaczyliśmy historycznie rekordową wysokość środków finansowych, blisko 4 miliardy złotych – przypomniał szef resortu rolnictwa.

Wicepremier Henryk Kowalczyk podkreślił, że ten wysiłek finansowy rządu jest niezbędny, aby w obecnej, trudnej sytuacji wynikającej z wojny w Ukrainie, nie spadła produkcja żywności. Niebezpieczeństwo takiego spadku związane było z obawą o to, że przy bardzo wysokich cenach nawozów rolnicy zrezygnowaliby z ich stosowania, a to w efekcie obniżyłoby plony.

– O dopłaty do nawozów rolnicy złożyli już ponad 300 tysięcy wniosków, a można je jeszcze składać do końca maja – poinformował wicepremier.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział też wdrożenie kolejnych programów wspierających rolników. Jest to między innymi wsparcie rozwoju fotowoltaiki na obszarach wiejskich oraz program dotyczący retencji wodnej. Nowe rozwiązania maja zostać uruchamione jesienią 2022 roku.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Udostępnij: