fbpx

PROW: Już ponad milion wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe za 2022 rok

Napisał  Maj 21, 2022

Podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 rok mija 31 maja br. Ponad 1 mln rolników przekazało dotychczas wnioski do Agencji. Dokumenty od 2022 roku można składać wyłącznie drogą elektroniczną.

Pierwotnym terminem na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe PROW był 16 maja 2022 roku. Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podjął decyzję o wydłużeniu naboru do 31 maja 2022 r.

Rolnicy, którzy złożą dokumenty po tym terminie – jednak nie później niż do 27 czerwca 2022 r. – będą mieli pomniejszone należne płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Natomiast zmiany do złożonych w terminie wniosków będzie można wprowadzać bez żadnych konsekwencji do 15 czerwca 2022 r.

Wnioski o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW można przesyłać wyłącznie elektronicznie. W tegorocznej kampanii trzeba to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), udostępnionej na portalu ARiMR, a nie jak wcześniej bezpośrednio przez aplikację eWniosekPlus.

Dane dostępu, czyli login i hasło, z których dotychczas korzystali rolnicy ubiegający się o dopłaty, nie zmieniły się. Ci, którzy nie mają komputerów lub obawiają się, że sami nie poradzą sobie z wypełnieniem wniosku, mogą liczyć na pomoc techniczną pracowników Agencji. Dotychczas skorzystało z niej ok. 11,5 tys. osób.

(rpf) kp / Źródło: ARiMR

Udostępnij: