fbpx
Zainteresowani zawodem lekarza weterynarii mają do wyboru siedem uczelni na terenie kraju fot. Adobe Stock

Studia weterynaryjne - jakie wybrać, ile trwają, gdzie się znajdują, jak się dostać

Napisał  Maj 26, 2022

Każda osoba pragnąca zostać weterynarzem musi ukończyć 5,5-letnie studia i złożyć przysięgę łączącą go z Kodeksem Etyki Lekarza Weterynarii. Jednak to nie wystarczy! Poza formalnym wykształceniem weterynarz musi zdobyć uprawnienia wydawane przez okręgowe izby lekarsko-weterynaryjne. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich kroków, można rozpocząć pracę w zawodzie.

Jeśli czujesz, że Twoim powołaniem jest weterynaria i chciałbyś jak najwięcej dowiedzieć się na temat studiów na tym kierunku, zapraszamy Cię do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Co jest potrzebne na studia weterynaryjne?

Zastanawiasz się, jak dostać się na studia weterynaryjne i co zdawać na maturze? Otóż osoby pragnące studiować weterynarię powinny w liceum rozszerzyć chemię i biologię. Podczas rekrutacji na studia brane są pod uwagę także wyniki z matury z języków obcych, matematyki i fizyki. Oczywiście progi przyjęć są różne w zależności od uczelni. Nie da się jednak ukryć, że aby rozpocząć studia weterynaryjne, należy naprawdę przyłożyć się do nauki i wykazać się na maturze. Na kierunek ten coraz trudniej jest się dostać, gdyż co roku aplikuje na niego coraz więcej osób.

Jak wyglądają studia weterynaryjne?

Podczas studiów weterynaryjnych studenci zgłębiają wiedzę z zakresu genetyki, łaciny, embriologii, anatomii i biofizyki. Uczą się o żywieniu i hodowli zwierząt oraz ich ochronie. Zdobywają również wiedzę o chorobach - diagnozowaniu ich oraz leczeniu. Na studiach weterynaryjnych nie brakuje wykładów na temat mikrobiologii i technologii żywności pochodzenia zwierzęcego. Podczas studiów odbywa się także kształcenie praktyczne, także w ubojniach i zakładach przetwórczych środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego. W trakcie 5,5-letnich studiów weterynarii studenci mogą odbyć interesujące staże, również za granicą.

Gdzie można pracować po studiach weterynaryjnych?

Gdy już wiesz, ile trwają studia weterynaryjne oraz jak wyglądają, zapewne jesteś ciekaw, gdzie można po nich pracować. Oczywiście najpopularniejszą opcją jest otworzenie swojego gabinetu weterynaryjnego i zostanie lekarzem wolnej praktyki. Absolwenci często decydują się również na pracę w lecznicach oraz przychodniach. Po studiach na tym kierunku można także aplikować do państwowej inspekcji weterynaryjnej lub zostać pracownikiem instytutu naukowego bądź laboratorium mikrobiologicznego. Świetną opcją dla absolwentów weterynarii jest także praca przy produkcji weterynaryjnych produktów leczniczych.

Gdzie są studia weterynaryjne w Polsce?
W Polsce przyszłych lekarzy weterynarii kształci 7 ośrodków naukowych:

  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie,
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski,
  • Instytut Medycyny Weterynaryjnej UMK w Toruniu,
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,
  • Uniwersytet Warszawski.

Wszystkie z tych ośrodków posiadają ciekawą ofertę studiów i zapewniają profesjonalne przyuczenie do zawodu. Studiowało w nich wielu wybitnych lekarzy weterynarii, którzy odnieśli spory sukces. Zastanawiasz się jednak, który z tych ośrodków cieszy się najlepszymi opiniami? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Studia weterynaryjne - gdzie najlepiej rozpocząć naukę?

Według rankingu „Perspektywy” 2019 najlepszym ośrodkiem kształcących weterynarzy jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Uznawany jest on za najbardziej innowacyjny i przekazujący wiedzę w sposób najbardziej efektywny. Aby się na niego dostać, należy uzyskać z matury rozszerzonej z biologii i chemii minimum po 30%. Zajęcia weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń laboratoryjnych oraz klinicznych - zarówno stacjonarnych, jak i wyjazdowych. Po ukończeniu studiów na UPWr absolwenci otrzymują uprawnienia niezbędne do otrzymania prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii nadawanego przez okręgowe izby lekarsko weterynaryjne.

Jeśli jednak nie udało Ci się dostać na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, a zależy Ci na studiowaniu w jednej z najlepszych szkół Weterynarii, złóż papiery na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie lub do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. To właśnie te ośrodki zajęły miejsca na podium w rankingu „Perspektywy” 2019. Studiując w nich, możesz być pewien, że zdobędziesz najważniejszą wiedzę z zakresu weterynarii i zostaniesz odpowiednio przygotowany do wykonywania zawodu lekarza weterynarii.

Udostępnij: