fbpx
Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli fot. Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli

Szkoły rolnicze - województwo lubelskie

Napisał  Maj 29, 2022

W Polsce znajduje się wiele różnych szkół rolniczych, jednak jest ich szczególnie dużo w województwie lubelskim, w którym rolnictwo odgrywa bardzo ważną rolę. Wykształcenie wyniesione ze szkoły rolniczej może okazać się przydatne w wielu obszarach. Młodzi decydują się na uczęszczanie do szkół rolniczych z różnych powodów, takich jak chociażby przejęcie gospodarstwa po rodzicach, prowadzenie własnej działalności rolnej lub praca w obszarach związanych z rolnictwem.

 

W poniższym tekście przybliżymy Ci działalność szkół rolniczych w województwie lubelskim i przedstawimy te, które są warte uwagi.

Dla kogo szkoła rolnicza w województwie lubelskim będzie odpowiednia?

Przede wszystkim oferty szkół rolniczych skierowane są do osób, które planują w przyszłości zająć się działalnością rolną. Bardzo często jest tak, że ktoś będzie przejmował gospodarstwo po swojej rodzinie. Jednak szkoły rolnicze nie kształcą wyłącznie przyszłych rolników, ponieważ oferują one bardzo duże możliwości w kwestii znalezienia zatrudnienia w różnych miejscach. Co ciekawe, w szkołach rolniczych można uzyskać wykształcenie również do zawodów, które są bardzo niszowe. Warto pamiętać, że zawsze warto podążać za tym co się lubi, a dzięki szkołom rolniczym jest to możliwe, ponieważ można wykształcić się w nich w wielu kierunkach, które są nietuzinkowe i uzyskać fachową wiedzę, która pozwoli stać się cenionym specjalistą w danej dziedzinie.

Jak wybrać odpowiednią szkołę rolniczą w województwie lubelskim?

Spory wybór szkół rolniczych w Lubelskim sprawia, że wybranie odpowiedniej placówki może stanowić nie lada problem. Podstawową kwestią jest oczywiście lokalizacja szkoły, ponieważ warto zdecydować się na taką, do której można względnie łatwo dotrzeć. Jeśli chodzi o inne aspekty, to przede wszystkim warto zwrócić uwagę na renomę szkoły, dobrym pomysłem może się okazać porozmawianie ze znajomymi, ponieważ mogą oni znać kogoś, kto w takiej szkole się uczy lub uczył. Dzięki temu możesz uzyskać informacje z pierwszej ręki, jednak jeżeli nikogo znajomego nie znajdziesz, możesz sprawdzić opinie w internecie.

Bardzo ważne jest również to, jaka kadra nauczycielska uczy w szkole, ponieważ przyszli nauczyciele będą mieli bezpośredni wpływ na poziom kształcenia. Oczywiście niezbędne jest również sprawdzenie programu kształcenia. W szkołach rolniczych powinno się zdobywać zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczne umiejętności. Często możliwe jest zdobycie różnych uprawnień lub certyfikatów, które mogą okazać się bardzo przydatne w przyszłości.

Szkoły rolnicze w województwie lubelskim - propozycje

Wszystkich szkół rolniczych w Lubelskim nie dałoby się wypisać w jednym miejscu i poświęcić każdej odpowiednią ilość uwagi, w związku z tym skupimy się na niektórych szkołach, które zapewniają możliwość zdobycia wykształcenia technika rolnika.
- ZSR CKZ w Pszczelej Woli - Historia szkoły sięga ubiegłego wieku. Szkoła oferuje możliwość wzięcia udziału w wielu różnorodnych projektach, a także dysponuje bardzo dobrą kadrą nauczycielską.
- ZSR w Kijanach - Szkoła działa już od 1913 roku, oczywiście forma świadczonych usług na przestrzeni lat się zmieniała, jednak aktualnie zalicza się do jednej z bardzo często wybieranych szkół rolniczych w województwie lubelskim. Z dokładnymi informacjami o szkole i pracującej w niej kadrze nauczycielskiej można zapoznać się na jej stronie internetowej.
- ZSCKR im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu - Wybierając się do tej szkoły można uzyskać wykształcenie techniczne potrzebne do wykonywania różnych zawodów. Szkoła dysponuje pracowniami, a także bardzo dobrą kadrą nauczycielską. ZSCKR w Jabłoniu podlega pod Ministerstwo Rolnictwa.

Oczywiście praktyka w rolnictwie jest niezwykle ważna, ale dopiero po uzupełnieniu jej wiedzą teoretyczną możliwe będzie osiągnięcie najlepszych efektów. Podczas nauki uczniowie uczą się na temat wielu różnych aspektów dotyczących rolnictwa, których mogliby nie poznać bez odebrania odpowiedniej edukacji w tym zakresie. Z kolei jeśli chodzi o praktykę, to jest ona bardzo ważna chociażby z takich względów, że trudno jest wyobrazić sobie osobę bez doświadczenia i odpowiednich kwalifikacji, która jeździ ciągnikiem lub innymi maszynami rolniczymi.

Żeby pracować w rolniczych zawodach, można zdecydować się również na inne opcje, takie jak chociażby studia wyższe na odpowiednim kierunku lub ukończenie szkoły podyplomowej, jeżeli posiada się już wykształcenie z innej dziedziny. Oprócz tego można również znaleźć bardzo szeroki wybór różnego rodzaju szkoleń i kursów, które zapewniają odpowiednie kwalifikacje dla przyszłych rolników.

(rpf) 

Udostępnij:

Skomentuj