fbpx
Dynamiczny wzrost na saudyjskim rynku drobiu fot. Adobe Stock

Dynamiczny wzrost na saudyjskim rynku drobiu

Napisał  Maj 30, 2022

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Paasz infromuje, że firma Tanmiah, jeden z największych graczy w saudyjskim sektorze drobiarskim zwiększył przychody ze sprzedaży mięsa drobiowego o 18 proc. w porównaniu r/r do 435 mln SR (116 mln USD).

Tak korzystne wyniki zostały wypracowany zarówno dzięki dobrej sprzedaży w segmencie drobiu świeżego, jak i produktów przetworzonych. Zaobserwowano też wyraźny wzrost cen i popytu u konsumentów w kategorii świeżych kurczaków.

W tym samym czasie spadły jednak dochody netto firmy - do 1,54 mln SR (około 1,74 mln zł) w pierwszym kwartale 2022 r. z 18,79 mln SR (około 21,2 mln zł) odnotowanych w tym samym okresie poprzedniego roku. Firma przypisała spadek wzrostowi cen zbóż i zwiększonym wydatkom na sfinansowanie planów ekspansji. Saudyjski producent dostrzega dobre perspektywy do dalszego wzrostu sprzedaży oraz możliwość poprawy zarządzania kosztami w celu wsparcia marż.

Z monitoringu prowadzonego przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz wynika, że Tanmiah jest drugim pod względem wielkości producentem drobiu w Arabii Saudyjskiej z blisko 18 proc. udziałem w rynku. Firma obecna jest na ponad dwudziestu rynkach zagranicznych. Obecnie saudyjskie przedsiębiorstwo około 85 proc. produkcji przeznacza na rynek lokalny, a pozostała część towarów trafia na rynki eksportowe. Celem strategicznym rozwoju firmy jest ekspansja na światowych rynkach żywności halal.

Saudyjska grupa spożywcza Tanmiah Food Company w połowie 2021 roku ogłosiła, że wpływy ze sprzedaży akcji planuje zainwestować w podwojenie produkcji w najbliższych pięciu latach. Informacje o inwestycjach Tanmiah Food Company, w opiniin KIPDiP, należy traktować jako jeden z dowodów skuteczności zintensyfikowanych działań władz Arabii Saudyjskiej w kierunku zwiększenia samowystarczalności w produkcji żywności. Bezpieczeństwo żywności jest jednym z głównych elementów planu saudyjskiego znanego, jako „Wizja 2030”, czyli przyjętej polityki rozwoju, aby bezpiecznie przenieś gospodarkę Królestwa do ery postnaftowej poprzez inwestycje w innowacje, energię odnawialną, bezpieczeństwo żywnościowe oraz dywersyfikację gospodarczą.

(rpf) kp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij: