fbpx
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w BYSTREJ fot. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w BYSTREJ

Szkoły rolnicze - Małopolska

Napisał  Maj 30, 2022

Szkoła jest miejscem, w którym najczęściej to właśnie młodzi ludzie zdobywają cenną wiedzę i odpowiednie kompetencje. Jednak w zależności od charakteru instytucji, mogą się do niej wybrać także osoby dorosłe.

 

Rolnictwo w Polsce prężnie się rozwija, dlatego szkoły rolnicze w Małopolsce cieszą się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród młodzieży dopiero wybierającej swoją ścieżkę zawodową, jak i osób pragnących się przebranżowić czy nabyć nowe kompetencje w tym zakresie.

Szkoły rolnicze Małopolska

W Małopolsce istnieje sporo różnego rodzaju szkół rolniczych, które kształcą przyszłych rolników. Ofert jest bardzo bogata, a poszczególne kierunki nauki zależą od konkretnego miejsca w województwie, gdyż każda z tych instytucji oferuje nieco inny zakres kształcenia. Możliwości jest wiele, natomiast sam wybór oraz analiza korzyści się z tym wiążąca będą leżały po stronie kandydata.

Do najczęściej wybieranych w Małopolsce szkół rolniczych należą:

- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w BYSTREJ
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w HAŃCZOWEJ
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w NOWYM TARGU

Każda z placówek posiada odrobinę inny plan kształcenia, oferując uczniom zróżnicowane dziedziny, w których mogą się kształcić. Sprzyja to rozwojowi różnych zawodów, a także wsparciu gospodarki w przyszłości.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w BYSTREJ

W ramach oferty technikum ZSCKR w Bystrej można kształcić się na technika architektury krajobrazu i technika żywienia i usług gastronomicznych. Oprócz tego Szkoła branżowa I stopnia zapewnia naukę w zakresie cukiernictwa.

Technik architektury krajobrazu

W ramach nauki na tym profilu uczniowie zyskać mogą cenną wiedzę, która będzie niezwykle przydatna w późniejszym okresie życia. Młodzi dowiedzą się, jak założyć, a także w jaki sposób prowadzić własną działalność. Dzięki praktykom, stażom i licznym wyjazdom edukacyjnym możliwe będzie zdobycie wiedzy nie tylko teoretycznej. W ramach tego profilu przeprowadza się także liczne procesy kształcenia z zakresu uprawy i wykorzystania roślin zielarskich.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w HAŃCZOWEJ

ZSCKR w Hańczowej posiada jeszcze bogatszy program kształcenia młodych ludzi. Zakłada on szereg ciekawych kierunków, które mogą okazać się niezwykle atrakcyjne dla przyszłego rolnika, a także sporej ilości zawodów pokrewnych. Szkoła ta w swojej ofercie posiada także liczne kursy kwalifikacyjne w zawodzie rolnika bądź technika rolnika

Technik turystyki wiejskiej

Na tym kierunku nauczyć się można m.in. prowadzenia produkcji w gospodarstwie rolnym czy organizowania różnych przedsięwzięć i usług turystycznych.

Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki

Kompetencje nabyte na tym profilu to przede wszystkim: eksploatacja pojazdów, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie, a także aspekty mechatroniczne.

Technik urządzeń i systemów energii odnawialnej

Czas nauki zakłada zdobycie kompetencji z zakresu montażu i eksploatacji urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w NOWYM TARGU

ZSCKR w Nowym Targu to kolejna możliwość zaczęcia swojej ścieżki kariery. Przyszli uczniowie do dyspozycji mają niezwykle wiele kierunków.

Technik agrobiznesu

Tu zdobyć można wiedzę i umiejętności z zakresu efektywnego zarządzania małym gospodarstwem rolnym, a także zdobywania środków zewnętrznych na jego rozwój.

Technik weterynarii

Zakłada zarówno teorię, jak i praktykę z zakresu opieki nad zwierzętami w warunkach ambulatoryjnych i stacjonarnych.

Pozostałe kierunki:

Technik turystyki na obszarach wiejskich
Technik architektury krajobrazu
Technik żywienia i usług gastronomicznych
Technik technologii żywności
Branżowa szkoła I stopnia - cukiernik
Branżowa szkoła I stopnia - kucharz

Jaki profil szkoły rolniczej w Małopolsce będzie najlepszy?

Bez względu na wybrany rodzaj szkoły, najistotniejsze jest, aby program edukacyjny był odpowiedni dla danej osoby. Jest to niezbędne, gdyż to właśnie w tamtym miejscu młoda osoba spędzi dużą część czasu przez kilka najbliższych lat. Warto wziąć pod uwagę także odległość szkoły od miejsca zamieszkania, gdyż może stać się to przeszkodą nie do zwalczenia. Wybór odpowiedniej szkoły rolniczej w Małopolsce może stać się niezwykłą szansą do rozwoju dla wielu młodych ludzi. Warto rozważyć wszelkie możliwości i zdecydować się na tę najbardziej odpowiadającą zainteresowaniom czy aspektami związanymi z przejęciem rodzinnego gospodarstwa.

(rpf)

Udostępnij: