fbpx
Rozpoczął się sezon na polskie zdrowe truskawki fot. Adobe Stock

Rozpoczął się sezon na polskie zdrowe truskawki

Napisał  Cze 04, 2022

- Bardzo dobrze wypadły zeszłoroczne badania pozostałości środków ochrony roślin na polskich truskawkach, bowiem żadna z przebadanych 59 próbek truskawek pobranych na terenie całego kraju nie zawierała przekroczeń najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości substancji czynnych - informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

To właśnie PIORiN sprawując nadzór nad prawidłowym stosowaniem środków ochrony roślin, corocznie prowadzi badania pozostałości środków ochrony roślin. Konsumenci powinni wiedzieć, czy ich spożycie na pewno jest bezpieczne i zdrowe.

PIORiN kontynuuje prowadzenie nadzoru nad prawidłowością stosowania środków ochrony roślin w truskawkach również w bieżącym roku. Troska o zdrowie konsumentów wymaga, by płody rolne były bezwzględnie wolne od przekroczeń najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin, a stosowane środki ochrony roślin były dedykowane do upraw wymienionych w etykiecie środka. Spełnienie powyższych wymagań jest przy tym warunkiem utrzymania wysokiej pozycji polskiej żywności na wspólnym rynku Unii Europejskiej oraz skutecznej ekspansji na rynki państw trzecich.

Każdy amator zdrowych i smacznych owoców wyczekuje polskich truskawek prostu z plantacji, są one o wiele zdrowsze i smaczniejsze od importowanych, które można kupić w sklepach przez cały rok, ale ich smak i przede wszyskim ilość pozostałości po środkach ochrony roślin pozostawia wiele do życzenia. Truskawki w postaci, którą znamy obecnie powstały na początku XVIII wieku przez skrzyżowanie pochodzącej z Ameryki Północnej poziomki wirginijskiej z chilijską należących do rodziny różowatych (Rosaceae).

Spożywanie truskawek przynosi wiele korzyći, są one małokaloryczne, zawierają cenne substancje: minerały (cynk, fosfor, magnez, mangan, potas, wapń, żelazo), witaminy (A, B1, B2, B3, B6, B9, E oraz w szczególności C – 66 mg/100g), pektyny, fitocydy, kwas elagowy, kwasy fenolowe, flawonoidy, antocyjany, błonnik, bromelinę (dojrzałe owoce).

(rpf) pp / Źródło: PIORiN

Udostępnij: