fbpx
Szczepienia przeciwko ptasiej grypie HPAI staną się faktem? fot. Adobe Stock

Unia Europejska za szczepieniami przeciwko ptasiej grypie

Napisał  Cze 11, 2022

Grypa ptaków HPAI to zmora producentów drobiu w ostatnich latach, ale to ostatnie miesiące minonego roku i pierwsze półrocze 2022 r. dało się szczególnie we znaki światowym potentatom, czyli USA i Francji. Sytuacja na globalnym rynku drobiu zmieniła się również po wypadnięciu Ukrainy - dużego gracza ogarniętego wojną po napaści przez Rosję.

Francuska prezydencja Rady UE wraz z ministrami rolnictwa krajów członkowskich uzgodniła 24 maja 2022 roku, że prowadzone będą prace zmierzające do opracowania szczepień przeciwko grypie ptaków jako uzupełniającego narzędzia w profilaktyce zapobiegania i zwalczania wirusa grypy ptaków w stadach drobiu.

- Zwolennicy szczepień podnoszą, że jest to opcja, która pozwoliłaby ograniczać straty w pogłowiu ptaków i w konsekwencji straty finansowe ponoszone przez sektor drobiarski. Hiszpański Minister Rolnictwa – Luis Planas - zwrócił uwagę, że masowe uboje są coraz mniej akceptowane przez opinię publiczną. W analizie możliwych szans i zagrożeń wprowadzenia takich rozwiązań na terenie państw unijnych uwzględniono także argument głoszony przez przeciwników praktyki szczepienia – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP).

Istnieją obawy, że importerzy drobiu wprowadzą zakazy dla krajów, w których będą stosowane szczepionki, tj. ryzyko handlowe, wynikające z braku możliwości odróżnienia ptaków zarażonych od zaszczepionych. Dlatego bardzo istotne jest, aby prowadzone były badania potencjału szczepionki, którą można by zdefiniować, jako odmienną od dzikiego wirusa infekującego drób, co z pewnością mogłoby ograniczyć restrykcje handlowe.

Nad szczepieniami zastanawiają się również Stany Zjednoczone, które współpracują w tej sprawie z innymi krajami. Badania nad szczepionkami prowadzą już amerykańscy eksperci z Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). Są też przeciwnicy szczepionek, którzy zwracają uwagę na wysokie na koszty ich stosowania, zwłaszcza w krótkim cyklu produkcyjnym.

We Francji testowymi szczepieniami są już objęte stada kaczek, a we Włoszech i w Holandii testuje się szczepienia na kurach nioskach i indykach.

- W tym „sezonie” wirus dotknął 36 państw europejskich. Ogromne straty poniosła Francja – od grudnia 2021 roku zlikwidowano 16 mln sztuk drobiu oraz Włochy – straty w pogłowiu wyniosły od stycznia 18 mln sztuk drobiu – wylicza KIPDiP.

(rzw) pp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij: