fbpx
Wydrukuj tę stronę
Szczepienia przeciwko ptasiej grypie HPAI staną się faktem? fot. Adobe Stock

Unia Europejska za szczepieniami przeciwko ptasiej grypie

Napisał  Cze 11, 2022

Grypa ptaków HPAI to zmora producentów drobiu w ostatnich latach, ale to ostatnie miesiące minonego roku i pierwsze półrocze 2022 r. dało się szczególnie we znaki światowym potentatom, czyli USA i Francji. Sytuacja na globalnym rynku drobiu zmieniła się również po wypadnięciu Ukrainy - dużego gracza ogarniętego wojną po napaści przez Rosję.

Francuska prezydencja Rady UE wraz z ministrami rolnictwa krajów członkowskich uzgodniła 24 maja 2022 roku, że prowadzone będą prace zmierzające do opracowania szczepień przeciwko grypie ptaków jako uzupełniającego narzędzia w profilaktyce zapobiegania i zwalczania wirusa grypy ptaków w stadach drobiu.

- Zwolennicy szczepień podnoszą, że jest to opcja, która pozwoliłaby ograniczać straty w pogłowiu ptaków i w konsekwencji straty finansowe ponoszone przez sektor drobiarski. Hiszpański Minister Rolnictwa – Luis Planas - zwrócił uwagę, że masowe uboje są coraz mniej akceptowane przez opinię publiczną. W analizie możliwych szans i zagrożeń wprowadzenia takich rozwiązań na terenie państw unijnych uwzględniono także argument głoszony przez przeciwników praktyki szczepienia – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP).

Istnieją obawy, że importerzy drobiu wprowadzą zakazy dla krajów, w których będą stosowane szczepionki, tj. ryzyko handlowe, wynikające z braku możliwości odróżnienia ptaków zarażonych od zaszczepionych. Dlatego bardzo istotne jest, aby prowadzone były badania potencjału szczepionki, którą można by zdefiniować, jako odmienną od dzikiego wirusa infekującego drób, co z pewnością mogłoby ograniczyć restrykcje handlowe.

Nad szczepieniami zastanawiają się również Stany Zjednoczone, które współpracują w tej sprawie z innymi krajami. Badania nad szczepionkami prowadzą już amerykańscy eksperci z Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). Są też przeciwnicy szczepionek, którzy zwracają uwagę na wysokie na koszty ich stosowania, zwłaszcza w krótkim cyklu produkcyjnym.

We Francji testowymi szczepieniami są już objęte stada kaczek, a we Włoszech i w Holandii testuje się szczepienia na kurach nioskach i indykach.

- W tym „sezonie” wirus dotknął 36 państw europejskich. Ogromne straty poniosła Francja – od grudnia 2021 roku zlikwidowano 16 mln sztuk drobiu oraz Włochy – straty w pogłowiu wyniosły od stycznia 18 mln sztuk drobiu – wylicza KIPDiP.

(rzw) pp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij: