fbpx

Ceny tucznika stoją w miejscu, czy szczepionka przeciwko ASF uratuje sytuację?

Napisał  Cze 13, 2022

Niewiele dobrych wiadomości można w ostatnich latach przekazać hodowcom trzody chlewnej w Polsce, ale być może mamy właśnie takiego „newsa”, bowiem w Wietnamie ogłoszono wynalezienie szczepionki na ASF, która jest obecnie na ostatniej prostej przed wypuszczeniem na rynek.

Pojawienie się tej szczepionki pozwoli na skuteczną ochronę przed wirusem, który powrócił w czerwcu bieżącego roku, a obecnie mamy już dwa potwierdzone ogniska – oba w Wielkopolsce.

Tymczasem cena na niemieckiej dużej giełdzie świń VEZG nie zmienia się praktycznie od tygodni i obecnie wynosi 1,80 euro (8,25 zł).

Również w Polsce bez zmian w porównaniu do zeszłego tygodnia, w oficjalnych cennikach niewiele się zmieniło i zakłady płacą maksymalnie około 8,60 zł w klasie E.

W wyniku braku opłacalności, zarówno w Polsce jak i w Niemczech postępuje likwidacja kolejnych stad trzody chlewnej, a co za tym idzie duża podaż loch pochodzących z cyklów zamkniętych. W efekcie w Niemczech cena spadła o 5 centów i rekomendowana wynosi 0,85 euro za kilogram żywej wagi.

- Obecnie, jedyną nadzieją na poprawę sytuacji producentów i hodowców świń jest spadek cen zbóż, które obniżą próg od którego można mówić o dochodzie. Spadek tych cen spowodowany jest dwoma czynnikami, pierwszy to tradycyjny spadek cen przed zbliżającymi się żniwami. Drugi to zboże z Ukrainy, które obecnie jest dostępne na polskim rynku w niższej cenie aniżeli polskie – ocenia Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.

Rolnicy obawiają się całkowitej destabilizacji rynku zbożowego, jeżeli sytuacja nie zostanie uregulowana przez Rząd i polityków.

- Czy mamy jakieś perspektywy na przyszłość?...wg statystyk pogłowia europejskiego obecnie weszliśmy w fazę zmniejszonego pogłowia, do tego dochodzą do nas informacje o szalejącym PRRS w Hiszpanii, co jeszcze bardziej redukuje tamtejsze stada, a co za tym idzie zmniejsza podaż świń na kontynencie. Jednakże, jak pisałem we wcześniejszych komentarzach, UE wyeksportowała poza swoje granice o ponad 20% mniej wieprzowiny niż przed rokiem, co trzeba zagospodarować na rynku wewnętrznym, co nie jest proste. Czy będzie lepiej w sektorze jest sprawą otwartą i wcale nie przesądzoną – podsumowuje Czarniak.

(rpf) pp / Źródło: POLSUS

Udostępnij: