fbpx
Błędne wskazanie kraju pochodzenia to jeden w głównych grzechów sprzedawców żywności. fot. Adobe Stock

IJHARS: Kontrola żywności wykazała m.in. błędne wskazania kraju pochodzenia

Napisał  Cze 17, 2022

Temat właściwego oznaczania kraju pochodzenia produktów spożywczych od lat jest forsowany przez krajowych producentów, jest również bardzo ważny dla konsumentów, bo to oni są oszukiwani w przypadku wprowadzania w błąd, często z premedytacją w celu osiągnięcia większych zysków przez handlowców i sprzedawców, głównie duże sieci dyskonrów.

Kontrolę jakości handlowej świeżych owoców i warzyw przeprowadziła Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła. Łącznie skontrolowanych zostało 275 podmiotów, które prowadzą sprzedaż detaliczną. Sprawdzonych zostało 1300 partii produktów spożywczych.

Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w znakowaniu kontrolowanych produktów, czyli informacji wymaganych przez przepisy prawa obowiązujące w Polsce, jest to przede wszystkim kraj pochodzenia, klasa jakości oraz odmiana. Kontrola przeprowadzona przez IJHAR wykazała brak tych informacji lub niezgodność ze stanem faktycznym aż w 318 partiach, czyli w 24,5% sprawdzanych produktów.

Z kolei w 11 partiach, czyli w 0,8% skontrolowanych produktów zakwestionowano wymagania jakościowe zakwestionowano w 11 partiach (0,8%). Były to między innymi objawy zepsucia, pleśni i gnicia, utrata jędrności, a także uszkodzenia zewnętrzne.

(rpf) pp / Źródło: IJHARS

Udostępnij:

Skomentuj