fbpx
Wymiana pieca na gazowy może sie okazać kosztowna, pomocne mogą się okazać programy dopłat. fot. Adobe Stock

Wymiana pieca - do kiedy?

Napisał  Cze 21, 2022

Spora część zanieczyszczeń powietrza pochodzi z gospodarstw domowych, oszacowania wskazują na to, że do takiego stanu rzeczy w dużej mierze przyczynia się palenia w piecach, zwanych również “kopciuchami”. Z tego względu województwa wprowadziły uchwały antysmogowe, które obligują mieszkańców do wymiany kotłów i pieców, które nie spełniają norm.

Z racji na to, że daty różnią się w zależności od województwa, niewiele osób zdaje sobie sprawę, do kiedy obowiązkowa wymiana pieca musi zostać przeprowadzona.

Do kiedy wymiana pieca na wsi i w miastach? Jakie kotły wymagają wymiany?

W zależności od województwa ustawa dotyczy tych pieców, które zaczęto używać przed 1 września 2017 roku lub tych, które posiadają klasę niższą niż 5. Obowiązek wymiany w niektórych z nich może dotyczyć również każdego kotła, który nie posiada certyfikatu ekoprojektu.

Często można się spotkać z pytaniem, do kiedy wymiana pieca na wsi jest obowiązkowa – niekiedy zasady mogą się bowiem różnić od tych obowiązujących w miastach. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że choć uchwała zakazuje stosowania paliw, które wiążą się z ryzykiem wysokiej emisji toksycznych substancji do środowiska, zakaz ten obejmuje tylko te wsie, które mają dostęp do sieci ciepłowniczej.

Warto wiedzieć, że mieszkańcy mają możliwość uzyskania wysokich dotacji, aby wymiana przebiegła sprawnie i jak najszybciej. Jeśli jednak z jakichkolwiek powodów nastąpi opóźnienie, osobę taką czeka do zapłaty kara w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Dla niektórych województw terminy wymiany to już koniec 2021 roku, dla innych – nawet 2027 rok.

Wymiana starych pieców – do kiedy mają czas mieszkańcy poszczególnych województw?

Wymiany najszybciej muszą dokonać mieszkańcy województw podkarpackiego oraz śląskiego. Termin wymiany mija bowiem już z dniem 1 stycznia 2022 roku. Od tego dnia obowiązuje bezwzględny zakaz używania pieców mających ponad 10 lat lub nieposiadających tabliczki znamionowej.

Do początku 2023 roku wymiany muszą dokonać województwa małopolskie, mazowieckie oraz łódzkie, natomiast do 1 lipca zobowiązane są do tego osoby zamieszkujące województwo świętokrzyskie.

W 2024 roku do tego grona dołączą wraz z początkiem stycznia województwa kujawsko-pomorskie, zachodnio-pomorskie, wielkopolskie oraz lubelskie. Natomiast mieszkańcy dolnośląskiego będą karani za niewywiązanie się z obowiązku od 1 lipca, a pomorskiego – od 1 września. Osoby mieszkające w lubuskim nie muszą się jeszcze spieszyć. Zakaz palenia w “kopciuchach” obowiązuje ich od początku 2027 roku. Zachęcamy jednak, by nie odkładać tej sprawy na ostatni moment i jak najszybciej przyczynić się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń w powietrzu.

Na co wymienić stary piec? Wymiana pieca – do kiedy?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że poszczególne uchwały antysmogowe dotyczące miast bądź regionów zawierają dodatkowe wymogi, które muszą spełnić ich mieszkańcy. Dotyczą one konkretnych klas pieców, które podlegają obowiązkowej wymianie bądź tego, na jaki model należy je wymienić – najczęściej wskazuje się na urządzenia grzewcze z certyfikatem ekoprojektu.

Co więcej, uchwały antysmogowe bardzo często zobowiązują mieszkańców zwłaszcza nowych budynków do użytkowania określonych źródeł ciepła, a także konkretnego rodzaju jego montażu.

Wymieniając stary piec na nowy, warto dołożyć wszelkich starań, by było to jak najbardziej ekologiczne źródło ogrzewania, a przynajmniej bardziej sprzyjające środowisku niż “kopciuchy”. Doskonale nadadzą się systemy ciepłownicze, ogrzewania elektryczne oraz gazowe, a także systemy, które bazują na odnawialnych źródłach energii.

Dlaczego zmniejszenie emisji zanieczyszczeń jest tak istotne?

Osoby zadające pytanie o to, do kiedy obowiązkowa wymiana pieca musi zostać przeprowadzona, rzadko kiedy zdają sobie sprawę, dlaczego taki nakaz w ogóle został wprowadzony. Świadomość na temat zagrożeń dla środowiska i ich wpływu na nasze zdrowie wciąż jest bowiem zbyt mała, a przynajmniej nieproporcjonalna między pokoleniami.

Okazuje się, że stare instalacje grzewcze to jedne z głównych źródeł powstawania smogu. To zjawisko jest nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim jest zgubne w skutkach, jeśli chodzi o stan zdrowia mieszkańców regionów, które ono obejmuje. Zbyt duża ekspozycja – a z taką mamy do czynienia w przypadku smogu – na zanieczyszczenia powietrza przyczynia się zwłaszcza do rozwoju niedokrwiennego udaru mózgu, ale także do zawału serca mięśniowego, nagłego zatrzymania krążenia, zmiany w obrębie układu oddechowego, a nawet na problemy z płodnością.

Co oprócz wymiany pieca? Wymiana starych pieców – do kiedy?

Wymiana starych pieców w znacznym stopniu przyczyni się do ochrony środowiska, a w konsekwencji także naszego zdrowia. W kwestii instalacji grzewczych i ich użytkowania możemy jednak podjąć dodatkowe czynności, które wzmogą pozytywny efekt tych zmian.

Mowa o zastąpieniu paliw wysokoemisyjnych substancjami bardziej ekologicznymi. W tej roli świetnie sprawdzą się suche drewno, pellet, a także ekogroszek.

(rpf) 

Udostępnij:

Skomentuj