fbpx
Czy Niemieckim hodowcom trzody chlewnej zagraża scenraiusz podobny chociażby do tego, któy znamy z Polski? fot. Adobe Stock

ASF dotarł do zachodnich Niemiec – pierwsze ognisko w Dolnej Saksonii

Napisał  Lip 02, 2022

Nie jest znana droga, którą wirus Afrkańskiego Pomoru Świń, ale wiadomo, że w promieniu dziesięciu kilometrów od wykrytego ogniska ASF w Dolnej Saksonii (zachodnie Niemcy) znajduje się aż 296 gospodarstw, w których łącznie znajduje się 195 000 świń – informuje portal pigprogress.net

W strefie głównej zakażenia wstrzymany został całkowicie tranpsort trzody, Barbara Otte-Kinast, minister rolnictwa niemieckiego landu Dolna Saksonia, powiedziała: „Niestety, to tylko kwestia czasu, zanim pomór świń dotrze do Dolnej Saksonii. To ciężki cios emocjonalny dla hodowców świń w naszym kraju. Jednak intensywnie przygotowywaliśmy się na ewentualną epidemię w ostatnich latach. Naszym najważniejszym celem jest teraz zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się, abyśmy nie doświadczyli pożaru.”

Wirus afrykańskiego pomoru świń ASF pojawił się w Niemczech we wrześniu 2020 roku, obecnie wykryte ognisko jest szóstym od tego czasu. Wirus jest głównie problemem w populacji dzików we wschodnich Niemczech, w stanach położonych blisko granicy z Polską. Pod koniec maja w Badenii-Wirtembergii, w pobliżu granicy z Francją, doszło do wybuchu epidemii ASF na farmie na wolnym powietrzu. Jak dotąd nie zgłoszono tam dalszych ognisk.

Być może była to tylko kwestia czasu, pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń został potwierdzony 2 lipca na fermie świń w Dolnej Saksonii w Niemczech, największym regionie specjalizującym się w hodowli świń u nasych zachodnich sąsiadów.

Według władz Dolnej Saksonii ognisko zostało odkryte na farmie z 280 maciorami i około 1500 prosiętami. Gospodarstwo znajduje się na południu okręgu Emsland, czyli około 20 km od granicy z Holandią.

Ognisko to wykryto 1 lipca, zostało potwierdzone przez niemieckie laboratorium referencyjne Friedich-Loeffler-Institut (FLI) 2 lipca. Wszystkie zwierzęta w gospodarstwie zostaną poddane eutanazji, a potencjalne gospodarstwa kontaktowe również zostaną zbadane.

(rzw) kp / Źródło: pigprogress.net

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!