fbpx
Wydrukuj tę stronę
Świadectwa fitosanitarne będą wydawane zarówno w wersji elektronicznej jak i w tradycyjnej, papierowej. fot. Adobe Stock

Świadectwa fitosanitarne również w wersji elektronicznej

Napisał  Lip 04, 2022

Ta zmiana to zapewnie duże udogodnienie, bowiem od 1 lipca 2022 roku świadectwa fitosanitarne towarzyszące polskim produktom rolnym eksportowanym do państw trzecich, mogą być wydawane także w wersji elektronicznej.

- To obowiązujące od 1 lipca 2022 roku rozwiązanie, upraszcza i ułatwia procedury certyfikacji eksportowej, ARiMR oceniam, że ta zmiana wychodzi naprzeciw oczekiwaniom polskich rolników i eksporterów. Taką formę certyfikacji dopuszcza obecnie coraz więcej państw trzecich – informuje w komunikacie prasowym Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Świadectwa fitosanitarne nadal będą wydawane również w tradycyjnej, papierowej formie, a Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, wydająca świadectwa fitosanitarne, zapewnia, że jest w pełni przygotowana do wprowadzanych rozwiązań.

Nowe przepisy pozwolą na wydanie jeszcze w tym roku rozporządzenia Rady Ministrów, które ustanowi stałe stawki dopłat dla poszczególnych grup roślin, tj.: roślin zbożowych, roślin strączkowych, ziemniaka oraz mieszanek zbożowych i pastewnych – zarówno dla materiału siewnego wytworzonego w sposób konwencjonalny jak również dla materiału wytworzonego w reżimie ekologicznym. Stała stawka dopłaty ułatwi wnioskodawcom kontrolowanie poziomu wykorzystania przysługującego im limitu pomocy de minimis w rolnictwie.

Jedna i druga zmiana wynika z Ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1370). Na jej mocy wprowadzone zostały istotne zmiany przepisów: ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami oraz ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 185) w realizacji dopłat do materiału siewnego udzielanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji – podsumowuje MRiRW.

(rpf) pp / Źródło: MRiRW

Udostępnij: