fbpx
W Ukrainie na eksport nadal czeka setki tysięcy ton zbóż Fot. Adobe Stock

Zboże z Ukrainy zostanie wykupione przez UE i wyeksportowane poza Unię?

Napisał  Lip 04, 2022

Zakup zbóż ukraińskich bezpośrednio na Ukrainie przez Unię Europejską po określonej cenie (np. 90% średniej w UE) z przeznaczeniem na eksport poza Unię – to propozycja przedstawiona przez Krajową Radę Izb Rolniczych

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 29 czerwca 2022 r. do Premiera Mateusza Morawieckiego, Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, Komisarza ds. Rolnictwa UE Janusza Wojciechowskiego oraz do Sekretarza Generalnego COPA-COGECA Pekki Pesonena przedstawiając propozycję w sprawie rynku zbóż. W związku z sytuacją na rynku zbóż w trakcie rozmów prowadzonych przez Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych powstała propozycja, którą zdaniem samorządu rolniczego zasługuje na rozważenie, jako rozwiązanie ww. problemu.

Obecnie na Ukrainie w wyniku wojny pozostają bardzo duże ilości zbóż przeznaczonych na eksport do którego nie doszło. Stosunkowo niewielkie transporty trafiają do Polski, mimo niewielkiej skali importu wprowadzają one jednak niepokój u rolników w obawie przed obniżkami cen zbóż tuż przed żniwami i w czasie żniw. Ten przywóz nie ma jednak wpływu na sytuację na rynku zbóż na świecie.

Efekt będzie taki, że na rynkach światowych zboże będzie drogie, ceny niestabilnie a na Ukrainie będzie zalegać bardzo tanie zboże, bez możliwości wywiezienia z tego kraju, pomimo dużo niższej spodziewanej produkcji w tym roku. Dodatkowo zdestabilizuje to rynek drobiu, ponieważ w oparciu o tanie pasze ukraińscy producenci drobiu będą prowadzili produkcję i sprzedawali do Unii Europejskiej po zaniżonych cenach, a to uderzy w produkcję głównie w Polsce, pogłębiając negatywne skutki dla producentów rolnych.

W ocenie Krajowej Rady Izb Rolniczych wprowadzenie takiego mechanizmu dałoby szereg korzyści, takich jak między innymi ustabilizowanie cen na Ukrainie, uspokojenie cen w Polsce oraz zmniejszenie ryzyka dysproporcji w kosztach produkcji drobiu, a jednocześnie pomogłoby w uporządkowaniu kwestii transportu zbóż (w większym stopniu rząd Ukrainy miałby na to wpływ). Jednocześnie rozwiązany zostałby problem pokrycia kosztów transportu i magazynowania. Można byłoby wykorzystać najprostszą technologię przechowywania, to jest magazynowanie w rękawach foliowych, szybko, tanio, elastycznie i na każdą skalę.

- KRIR uważa też, że już sama zapowiedź wdrożenia takiego mechanizmu zadziałałaby łagodząco na rynek nawet przy ograniczonej skali takiej interwencji. Co istotne, w stosunku do potencjalnego efektu pomocy rolnikom i gospodarce ukraińskiej, koszty takiego działania byłby bardzo niski. Dodatkowo UE uzyskałaby narzędzie polityczne jako dysponent zboża w skali globalnej. Rozwiązanie takie musiałoby być przyjęte przez KE w ramach środków wsparcia dla Ukrainy. Wydaje się, że COPA i COGECA mogą poprzeć to rozwiązanie, ponieważ będzie ono realnym wsparciem dla europejskich rolników – informuje Małgorzata Ramatowska z Krajowej Rady Izb Rolniczych.

(rpf) pp / Źródło: KRIR

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!