fbpx
Żniwa 2022 będą bardzo trudne, wiele czynników negatywnie oddziaływujących na sytuację rolników zbiegło się w jednym czasie. fot. Paweł Pąk

Żniwa 2022: Wysokie koszty produkcji, spadek cen w skupie, a na dokładkę susza...

Napisał  Lip 06, 2022

Problem suszy w Polsce z roku na rok się pogłębia. Od dekady notowane się okresy z brakiem lub bardzo skąpymi opadami i wysokimi temperaturami, zwłaszcza w okresie letnim. W okresie jesienno-zimowym zasoby wód gruntowych nie uzupełniają się z uwagi na niezbyt duże opady i brak pokrywy śnieżnej – alarmuje Wielkopolska Izba Rolnicza w piśmie dotyczącym postępującej suszy w naszym województwie wystosowanym 4 lipca 2022 roku do Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego.

Bardzo wysokie temperatury i niedobór wody mimo opadów atmosferycznych, które nie zaspokoiły potrzeb roślin uprawnych, zwłaszcza zbóż, spowodowały gwałtowne przerwanie ich wegetacji, a wiele roślin w ostatnim czasie zaschło na pniu. Obserwacje polowe również nie przynoszą optymistycznych prognoz, bowiem nie kłosy nie są zwieszone pod ciężarem ziarniaków, tylko wyprostowane, co świadczy o braku ziarna w kłosach i o ich niewypełnieniu. Rolnicy nie są zadowoleni z wysokości oraz jakości plonów w rozpoczętych już zbiorów jęczmienia ozimego.

Wielkopolska Izba Rolnicza przekazała, że z informacji zebranych od wielkopolskich rolników wynika, że plony jęczmienia są bardzo zróżnicowane i w zależności od klasy gleb wynoszą od 3 do 6 ton z hektara, a ceny w skupach wahają się od 1.000 do 1.150 złotych za tonę. Niestety widoczna jest tendencja spadkowa cen oferowanych przez skupy, w dodatku pojawiają się problemy ze zbytem.

Gleba jest tak przesuszona, że nawet ostatnie opady, które przeszły w ostatnich dniach nad Polską sytuacja nie uległa znacznej poprawie, bowiem woda nie wsiąka, tylko spływa nie zasilając uprawa.

- Taki stan faktyczny sprawia, iż zagrożone są także plantacje wieloletnie oraz uprawy sadownicze, mimo tego, że te plantacje mają głęboki system korzeniowy – alarmuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Ogromne podwyżki cen nawozów, paliwa i środków ochrony roślin oraz usług rolniczych spowodowały, że znacząco wzrosły między innymi koszty wytworzenia jednego hektara pszenicy, który w latach 2020/21 oraz 2021/21 wzrósł z 5.368,84 zł w roku ubiegłym do 7.684,89 zł w roku bieżącym. Impulsów do spadków cen jest więcej, bowiem sprawę dodatkowo może skomplikować sytuacja rynkowa, czyli spadek cen skupu zboża na skutek niekontrolowanego napływu tego surowca z Ukrainy.

Kolejnym problemem, który może dotknąć rolników w tej trudnej sytuacji, jest ryzyko wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych – wtedy plony zaczną spadać. Wtedy sytuacja ekonomiczna wielu gospodarstw rolnych będzie dramatyczna.

- Wszystkie te czynniki, czyli straty plonów na skutek suszy oraz wysokich temperatur, napływ zboża z Ukrainy powodujący spadek cen oraz bardzo wysokie koszty produkcji spowodują bardzo trudną sytuację gospodarstw rolnych, zajmujących się produkcją roślinną. Takich gospodarstw w Wielkopolsce jest coraz więcej, ponieważ rolnicy masowo rezygnują z produkcji zwierzęcej, w tym szczególnie z produkcji trzody chlewnej – zagrożenia wymienia Wielkopolska Izba Rolnicza, która zaapelowała o podjęcie działań, które pozwolą na złagodzenie skutków niekorzystnych zjawisk klimatycznych i ekonomicznych dla wielkopolskiego rolnictwa.

- Samorząd rolniczy pragnie, aby zabezpieczyć polski rynek przed niekontrolowanym napływem zboża i kukurydzy z Ukrainy. To zboże powinno trafić na rynki docelowe, poza Unię Europejską. Zdaniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej należy jak najszybciej uruchomić aplikację suszową na ten rok oraz przygotować i dofinansować komisję szacujące straty ponoszone przez gospodarstwa rolne w wyniku innych, niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Jeżeli tylko otrzymamy odpowiedź od Wojewody niezwłocznie ją Państwu przekażemy – podsumowuje WIR.

(rpf) pp / Źródło: WIR

Udostępnij:

1 komentarz

  • farmer
    Link do komentarza farmer poniedziałek, 11 lipiec 2022 18:56

    na osłodę tego ciężkiego żyota zaczęli dziś wypłatę 500 zł na hektar....

Skomentuj