fbpx
Wydrukuj tę stronę
Bardzo często spotkać można się zarówno z pojęciem odzieży roboczej, jak i odzieży ochronnej. fot. materiały partnera

Odzież robocza - jak ją dobrać?

Napisał  Lip 09, 2022

Każdy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia swoim pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Oznacza to również zapewnienie odpowiedniej odzieży roboczej. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego ubioru. Warto więc wiedzieć, czym kierować się przy wyborze konkretnej odzieży roboczej, aby mieć pewność, że spełni ona swoje zadania. / artykuł partnera

Różnica między odzieżą roboczą a odzieżą ochronną

Bardzo często spotkać można się zarówno z pojęciem odzieży roboczej, jak i odzieży ochronnej. Równie często terminy te stosowane są zamienne. Nie jest to do końca właściwie, ponieważ między odzieżą roboczą a ochronną zachodzą znaczące różnice. Zadaniem odzieży roboczej jest ochrona zdrowia pracownika i jego ubrania prywatnego. Najczęściej do odzieży roboczej zalicza się spodnie robocze BHP, bluzy, kamizelki, kurtki, koszule, ocieplacze, czapki oraz oczywiście buty.

Z kolei zadaniem odzieży ochronnej jest zabezpieczenie pracownika przed występującymi w środowisku pracy zagrożeniami. Mowa tu o zagrożeniu chemicznym, mechanicznym czy biologicznym. Do odzieży ochronnej zaliczyć można hełmy, okulary, czy maski.

Jakość wykonania odzieży roboczej

Wybierając odzież roboczą, uwagę zwrócić należy również na jej jakość wykonania. Dobrze jest postawić choćby na spodnie rolnicze z dodatkowymi wzmocnieniami. Uwagę zwrócić warto także na rodzaj szwów oraz jakość zamknięć. Istotne jest również, aby odzież wyposażona była w liczne kieszenie, przegródki czy zaczepy. Dlatego tak ważne jest, aby tego typu odzież kupować w sprawdzonych sklepach. Dobrym przykładem może być tu choćby sklep firifiri.pl, który specjalizuje się w sprzedaży odzieży roboczej. W ofercie znajdują się m.in. wysokiej jakości spodnie robocze męskie, które wyróżniają się jakością wykonania.

Dobór odpowiedniej odzieży roboczej

Odzież robocza powinna przede wszystkim charakteryzować się odpowiednimi właściwościami użytkowymi oraz dopasowaniem do konkretnego środowiska pracy. Dodatkowo wybierając odzież roboczą, uwagę zwrócić należy na materiał jej wykonania. Jakość ma tu bowiem kluczowe znaczenie.

Do standardowego wyposażenia odzieży roboczej zaliczyć można:

  • spodnie robocze
  • koszulę i bluzę roboczą,
  • koszulkę roboczą,
  • buty robocze,
  • kurtę ocieplaną i przeciwdeszczową,
  • kamizelkę.

Niezwykle ważne jest, z jakiego materiału odzież robocza jest wykonana. Dobrym wyborem będzie odzież wykonana z bawełny, poliestru oraz elastanu i akrylu. Dobrze sprawdzi się również poliamid i mieszanki wymienionych materiałów. Bawełna to materiał naturalny i lekki. Cechuje się znakomitą oddychalnością. Dlatego odzież bawełniana świetnie sprawdzi się w suchym i ciepłym środowisku pracy.

Z kolei poliester jest niezwykle wytrzymały. Podobnie jest w przypadku poliamidu. Odzież wykonana z tych materiałów jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Jeśli chodzi o elastan i akryl, to są to materiały sprężyste i rozciągliwe. Zapewniają zatem odpowiednią swobodę ruchów.

Odzież robocza w świetle obowiązujących przepisów

Kwestie dotyczące obowiązku zapewnienia pracownikom odzieży roboczej przez pracodawcę dokładnie regulują przepisy Kodeksu Pracy. Co ważne, pracodawca ma obowiązek zapewnić taką odzież bezpłatnie. Pracownicy muszą być w nią zaopatrzeni w sytuacjach, w których ich prywatna odzież mogłoby zostać zabrudzona lub zniszczona oraz wówczas, kiedy wymagają tego względy technologiczne, sanitarne oraz związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.

(rpf) artykuł partnera

Udostępnij: