fbpx
Wydrukuj tę stronę
Czy podwyżki ceny zbóż i kukurydzy zwiastują dłuższy trend wzrostowy na rynku zbóż? fot. Paweł Pąk

MATIF: Przełom na rynku zbóż – nagły wzrost cen

Napisał  Lip 10, 2022

Paryska giełda Matif zaskoczyła nagłym wzrostem cen kukurydzy i pszenicy podczas piątkowej sesji, po trwających tygodnie spadkach mamy bowiem do czynienia z punktowym skokiem cen. Pytanie czy wzrosty będą kontynowane w następnych notowaniach oraz czy można liczyć na zmianę trendu ze spadkowego na wzrostowy?

8 lipca 2022 roku kukurydza była wyceniania na 316 euro za tonę, co daje wzrost aż o 5,95% w stosunku do poprzedniej wyceny, tj. o 17,75 euro. Tego samego dnia mocno zwyżkowała również pszenica, a jej cena na zamknięciu sesji wyniosła 357 euro za tonę, czyli mamy do czynienia ze wzrostem wynoszącym 5,39%, tj. 18,25 euro.

>> Czytaj również: Czy zboże z Ukrainy zdestabilizuje polski rynek zbożowy?

W górę poszły także kontrakty dotyczące nowych zbiorów – tutaj podwyżka jest jeszcze bardziej spektakularna, ponieważ wyniosła 6,14%, a cena wyniosła 306,75 euro za tonę.

Niewątpliwie sytuacja na paryskiej giełdzie MATIF jest odzwierciedleniem nastrojów na rynkach światowych, pojawia się jednak pytanie, czy tym razem podwyżki pojawią się również w Polsce, gdzie cały czas żyjemy obawami związanymi z importem zbóż z Ukrainy i deklaracji rządu polskiego dotyczącej pomocy w eksporcie ukraińskich zbóż.

(rpf) pp

Udostępnij: