fbpx
1/7

Pożary na polach południowej Wielkopolski

Napisał  Lip 12, 2022

Początek lipca był bardzo pracowity dla ratowników z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie (Wielkopolska). W tym okresie doszło tam między innymi do dwóch pożarów maszyn rolniczych podczas wykonywania prac polowych związanych ze zbieraniem płodów rolnych.

Pierwsze z opisywanych zdarzeń miało miejsce 4 lipca 2022 roku w miejscowości Długie Stare (województwo wielkopolskie, powiat leszczyński, gmina Święciechowa), a dwa dni później kolejne 6 miejscowości Mierzejewo (województwo wielkopolskie, powiat leszczyński, gmina Krzemieniewo).

Dzięki szybkiej reakcji operatorów sprzętu oraz sprawnej interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej w obu przypadkach udało się ograniczyć straty do minimum. Sprzęt uległ całkowitemu zniszczeniu ale sprawna akcja ratownicza i współpraca ze strażakami nie pozwoliła na rozprzestrzenienie się pożaru na kolejne maszyny i pola.

Ze względu na duże zagrożenie pożarowe występujące podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych leszczyńscy strażacy apelują o przestrzeganie zasad ochrony przeciwpożarowej oraz o dokonywanie przeglądów sprzętu rolniczego przed jego użyciem. Podstawowe zasady postępowania zostały zamieszczone poniżej w formie graficznej.

POŻARY LESZNO 9 1

- Dnia 4.07.2022 r. o godz. 13:52 zostaliśmy zaalarmowani do pożaru balociary w miejscowości Długie Stare. Na miejsce zdarzenia udaliśmy się dwoma zastępami. W drodze był również zastęp z JRG Leszno – poinformowała na swoim profilu społecznościowym Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Święciechowa.

Strażacy apelują również o to, aby sprawdzali swój podręczny sprzęt w postaci gaśnic, bowiem czas żniw się już rozpoczął, a na polach już widać pierwsze kombajny.

POŻARY LESZNO 8 1

- Niech te gaśnice będa pod ręką i będą sprawne. Gdy w miarę szybko zauważy się pożar na samym początku można coś zdziałać niż miałoby się stracić w kilka sekund plony jak i maszyn, które są wiele warte. Życzymy wszystkim rolnikom jak największych zbiorów – apelują strażacy.

(rpf) pp / Źródło: KM PSP Leszno, OSP Święciechowa

Udostępnij:

1 komentarz

  • farmer
    Link do komentarza farmer niedziela, 17 lipiec 2022 21:29

    ogień potrafi zniszczyć wszystko co spotka na swojej drodze niestety

Skomentuj