fbpx

Dopłaty do nawozów: Już ponad 605 mln zł przekazane rolnikom

Napisał  Lip 19, 2022

Kwestia dopłat do nawozów wzbudza niesustannie duże emocje wśród rolników, którzy złożyli wnioski o tę formę wsparcia do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Okazało się bowiem, że rolnicy sygnalizują, iż ARiMR honoruje jedynie te wnioski, do których jako dowód zakupu zostały załączone faktury, a nie jedynie paragony.

Rolnicy są oburzeni, podkreślając, że w 2021 roku, gdy kupowali nawozy, nikt nie spodziewał się, że za kilka miesięcy potrzebne będą potwierdzenia zakupu w postaci faktur a nie samych paragonów.

Tymczasem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stale aktualizuje informacje o kwocie jaką wypłaciła w ramach dopłat do nawozów mineralnych, które rozpoczęła 11 lipca 2022 roku, do 18 lipca ARiMR przekazała z tego tytułu na konta bankowe 94 tys. rolników ponad 605 mln zł. Agencja informuje również, że pomoc będzie wypłacana sukcesywnie w lipcu i sierpniu bieżącego roku.

Wnioski o dopłaty do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez można było składać do 31 maja 2022 r.

Celem tego dofinasowania jest rekompansata wyższych kosztów zakupu nawozów, nabytych między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. O taką pomoc mógł ubiegać się jedynie rolnik, który złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 rok.

Kwoty dopłąt o jakie można było się starać wynoszą:
- 500 zł do hektara upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk) lub
- 250 zł do hektara łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych.

(rpf) pp / Źródło: ARiMR

Udostępnij: