fbpx

Ptasia grypa w Polsce wraca z dużą siłą – niemal 40 tysięcy kur do uśmiercenia

Napisał  Lip 20, 2022

Po niemal 3 miesiącach od ostatniego stwierdzenia przypadku grypy ptaków HPAI w Polsce, 19 lipca 2022 roku Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnego przypadku tej choroby u kur w jednym z gospodarstw na terenie południowej Wielkopolski.

Radość ze statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków nie trwała długo – 21 czerwca bieżącego roku Główny Lekarz Weterynarii złożył w Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE). Deklaracja o odzyskaniu przez Polskę statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków, została złożlona 21 czerwca 2022 roku do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) przez Głównego Lekarza Weterynarii.

Czytaj również: Polska oficjalnie krajem wolnym od ptasiej grypy


Dzisiaj tj. 19 lipca główny lekarz weterynarii poinformował o 31 w tym roku i 95 w całym sezonie ognisku HPAI u drobiu w naszym kraju, w tym okresie stwierdzono też 28 ognisk tego wirusa u ptaków dzikich.

Ognisko tzw. ptasiej grypy HPAI o numerze porządkowym 2022/31 stwierdzono 19 lipca 2022 roku w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 39 856 kur hodowlanych, zlokalizowanym w miejscowości Giżyce (województwo wielkopolskie, powiat ostrzeszowski, gmina Grabów nad Prosną).

Przez Inspekcję Weterynaryjną, w gospodarstwie w którym wykryto ognisko HPAI, są wdrażane wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Czynności związane z zakończeniem likwidacji choroby w 30. ognisku w Polsce zostały zakończone w dniu 23 maja.

(rzw) pp / Źródło: GIW

Udostępnij: