fbpx

Rośnie globalna produkcja mięsa – Chiny liderem wzrostów

Napisał  Lip 25, 2022

W 2021 roku na świecie wyprodukowano 339 milionów ton mięsa – wynika z danych FAO/OECD. To wynik lepszy o 5% niż w 2020 roku, a karty na rynku rozdawali najwięksi gracze.

Krajem, który najbardziej przyczynił się do zwiększenia produkcji w skali globanej są Chiny, bowiem to właśnie w tym kraju nastąpił wzrost produkcji mięsa wieprzowego o 34 procent w samym 2021 roku! Chiny wypracowały ten wynik odbudowując stada świń po ogromnych stratach wywołanych przez Afrykański Pomór Świń (ASF). Niewątpliwie przyczyniłą się do tego również tylko nieznacznie zwiększona podaż mięsa drobiowego w Chinach, co spowodował spadek rentowności hodowli drobiu.

Import mięsa w skali globalnej osiągnął w 2021 roku wartość 40 mln ton, a największymi dostawcami mięsa na rynku międzynarodowym była Brazylia, Unia Europejska i Stany Zjednoczone. Światowy handel w minionym roku został zdominowany przez mięso drobiowe. Z kolei bardzo zróżnicowna sytuacja Jeśli chodzi o wołowinę to sytuacja bywała odmienna, bowiem w zależności od regionu, notowano zarówno spadki jak i zwiększenie produkcji.

- Czynnikami determinującymi produkcję wołowiny były między innymi: skutki pandemii COVID-19, redukcja pogłowia bydła mlecznego w UE, braki siły roboczej czy podatek eksportowy w Argentynie. Z kolei wzrost produkcji mięsa wołowego obserwowany w Indiach (+12%) napędzany był ożywieniem popytu po pandemii oraz wzrostem zapotrzebowania na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowo – Wschodniej – komentuje obecną sytuację na rynku mięsa Krajowa Izba Producentów Pasz i Drobiu KIPDiP.

(rpf) pp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij: