fbpx
Rynek jaj konsumpcyjnych na Ukrainie przeżywa kryzys spowodowany wojną z Rosją fot. Adobe Stock

42-procentowy spadek sprzedaży ukraińskich jaj konsumpcyjnych

Napisał  Lip 29, 2022

W pierwszym półroczu 2022 roku sprzedaż ukraińskich jaj konsumpcyjnych zmniejszyła się o 42 procent w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku. Warto wspomnieć, że 2021 roku nie należał do udanych dla ukraińskiego rynku jaj, bowiem nastąpił spadek w stosunku do poprzedniego roku wynoszący aż 51,8%.

Co prawda wartościowo wartościowo spadki nie były tak odczualne, bowiem wartość eksportu wyniosła 59,860 mln USD w stosunku do 55,750 mln USD w poprzednim roku. Tym bardziej bolesne są aktualne dane, które wskazują na dalsze ogromne spadki. Eksport jaj z Urkainy wyniósł w pierwszym półroczu 2022 roku 228 milionów sztuk jaj. Tak duży spadek jest efektem wojny w Ukrainie, która ograniczyła dostawy na rynki zagraniczne, spadek dotyczy głównie państw spoza Unii Europejskiej.

Przyczynił się do tej trudnej sytuacji również problem blokada czołowych portów morskich oraz częściowe zniszczenie infrastruktury produkcyjnej.

- Główni odbiorcy jaj w analizowanym okresie tego roku: Unia Europejska, Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Izrael – podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP).4

(rpf) pp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij: