fbpx

Dopłaty do nawozów okiem rolnika: Wypłacone 1,6 mld zł. Rolnicy rozczarowani - nie rozumieją jak jest wyliczana pomoc

Napisał  Sie 10, 2022

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że pomoc w ramach dopłat do nawozów dotarła już do ponad 254 tys. którzy do 9 sierpnia 2022 roku otrzymali 1,577 mld zł z tytułu pomocy do zakupu nawozów mineralnych. Wypłata środków przez ARiMR rozpoczęła się 11 lipca.

Zapowiadane kwoty dopłat miały wynosić 500 zł do hektara upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk) lub 250 zł do hektara łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego) dały rolnikom powód do prostego wyliczenia czyli najczęściej pomnożenia ilości posiadanych hektarów przez kwotę wsparcia w zależności od przeznaczenia. Należało przy tym pamiętać, że maksymalna powierzchnia objęta tą pomocą wynosi 50 ha.

- Przypomnijmy, że do 31 maja 2022 r. można było składać wnioski o dopłaty do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Do Agencji wpłynęło wówczas blisko 427 tys. wniosków, na podstawie których oszacowano maksymalną kwotę niezbędną do realizacji programu – 3,5 mld zł. Przypomnijmy, że pula środków na ten cel wynosiła 3,9 mld zł. Oznacza to, że nie będzie stosowany współczynnik korygujący.

Dofinasowanie ma zrekompensować wyższe koszty zakupu nawozów, nabytych między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. O taką pomoc mógł ubiegać się jedynie rolnik, który złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 rok – informuje ARiMR.

Jednak wielu rolników, którzy myśleli, że sprawa jest prosta i dostaną 250 lub 500 zł za hektar w zależności od przeznaczenia gruntu, nie bierze pod uwagę faktu, że wysokość wsparcia wyliczono w oparciu o dwustopniowy algorytm, bowiem obliczano również różnicę pomiędzy cenami nawozów w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r., a tymi które obowiązywały od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. W tym celu potrzebne były dane potwierdzające poniesione koszty. W przypadku nabycia nawozów między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. rolnik musiał dołączyć do wniosku kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające takie zakupy. Z kolei w przypadku zakupu nawozów od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. mogły zostać wyliczone na podstawie średnich stawek opublikowanych przez resort rolnictwa, jeżeli rolnik nie posiadał dokumentów księgowych potwierdzających zakup. W ten sposób obliczano różnicę w cenie tony nawozów w obu okresach. Po jej przemnożeniu przez liczbę ton nawozów zakupionych w terminie 1 września 2021 r. - 15 maja 2022 r. wyliczono wysokość pomocy.

Po porównaniu obydwu kwot – tej obliczonej na podstawie stawek i powierzchni oraz tej wyliczonej na podstawie różnicy w cenach nawozów – określono właściwą stawkę pomocy, którą jest mniejsza z nich.

Tymczasem na Forum Okiem Rolnika rolnicy informują, że dostali inne kwoty od tych, których się spodziewali, a rozbieżność jest bardzo duża.- Dostał ktoś nawozówkę – zapytał Michał, w odpowiedzi otrzymał niemal 200 postów, z których wynika, że nie wszyscy jeszcze otrzymali środki, ale z wypowiedzi niektórych członków grupy można stwierdzić, że wypłaty są sukcesywnie realizowane, ale niektórzy rolnicy narzekają na wysokość dopłat.

- Tak dostałem 120 zł do ha. Śmiech – odpisał Mateusz,
- Jestem lepszy bo 226 zł, szok normalnie – dorzucił Dawid,
- Przebijam 260 zł, złodzieje – dodał Rafał.
- Wszystko zalezy ile kupiłęś nawozu, dlatego tak mało dostałeś – Tomek próbował logicznie wyjaśnić zaistniałą sytuację.

SOCIAL GFR2

Są też rolnicy, którzy sygnalizują, że dostali kwotę zgodną z tym co deklarował rząd i ARiMR.

- Tak, do 1 tony mocznika wyszło 2200 złotych, 13 h, miałem kupione 3 tony mocznika – napisał Vins Nick.

Niektórzy z rolników na Forum Rolniczym Okiem Rolnika sygnalizowali też problemy, których źródła do końca nie zrozumieli.

- Dopłaty do nawozów. Ojciec za tyle samo ha i takie same nawozy dostał 8300 zł, a ja 5700. O co może chodzić? Dostaliście jakieś decyzje? - pytał Waldek, jednak po paru dniach sytuacja się wyjaśniła i pojawiło się sprostowanie: Okazało się, że w agencji źle pokserowali faktury...

Na Forum Okiem Rolnika widać coraz częśćiej w jak trudnej sytuacji finansowej znaleźli się rolnicy, pojawiaja się bowiem posty opisujące stan zadłużenia poszczególnych gospodarstw rolnych.

- Ja prawie 30 tysięcy długu za pasze i powoli spłacam – napisał Krzysztof,
- A ja zboża plus pasze koncentraty 28 tysięcy jeszcze, 3 lata jak minie, skończy się synowi młody rolnik to i skończą się świnie 2 maciory i nic więcej – wtóruje mu Jadwiga.

(rpf) kp / Źródło: ARiMR, Forum Okiem Rolnika

Udostępnij: