fbpx

Ceny świń rzeźnych od początku roku wzrosły o 62% - kontynuacja wzrostów na giełdzie VEZG

Napisał  Sie 17, 2022

Po zeszłotygodniowej sesji na tzw. dużej niemieckiej giełdzie VEZG, kiedy odnotowano wzrost o 8 eorocentów, dziś 17 sierpnia 2022 roku mamy do czynienia z kolejną podwyżką notowań o 7 eurocentów za kilogram wbc.

Są to ceny obowiązujące od 17 do 24 sierpnia 2022 roku. Pojawia się pytanie, czy to początek trendu, który może powstrzymać upadek welu hodowli liczonych w dziesiątkach dziennie zarówno w Polsce, jak i u naszego zachodniego sąsiada.

Obecnie cena osiągnęła poziom 2,00 euro za kilogram, czyli około 9,40 zł. VEZG w komunikacie cenowym podaje też przyczyny wzrostu cen, których upatruje w ciągłym spadku podaży trzody chlewnej na niemieckim rynku idący w parze z nabierającym rozpędu popytowi ze strony ubojni.

Przypominamy, że od pierwszego tegorocznego notowania z dnia 5 stycznia do aktualnych notowań cena wzrosła z 1,23 euro do 2,00 euro, czyli mamy do czynienia z 62-procentowym wzrostem wynoszącym 67 eurocentów. Jednak w tych okolicznościach, kiedy koszty są po prostu ogromne i przerastają niejednego hodowcę, trudno mówić o wielkiej opłacalności, nawet jeśli cena w skupie jest przyzwoita.

(rpf) pp / Źródło: VEZG

Udostępnij: