fbpx
Dopłaty są potrzebne ale to jedynie kropla w morzu potrzeb - twierdzą rolnicy fot. Paweł Pąk

Dopłaty do nawozów: ARiMR wypłaciła rolnikom niemal 1,9 mld złotych

Napisał  Sie 22, 2022

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 11 lipca do 22 sierpnia 2022 roku wypłaciła rolnikom ponad 1,89 mld złotych.

Środki dotarły to blisko 308 tys. rolników, którzy do 31 maja 2022 r. złożyli wnioski o dopłaty do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Do Agencji wpłynęło wówczas blisko 427 tys. wniosków, na podstawie których oszacowano maksymalną kwotę niezbędną do realizacji programu – 3,5 mld zł.

> Rolników nie stać na tak drogie nawozy – ile jeszcze wytrzymają?

Przypomnijmy, że pula środków na ten cel wynosiła 3,9 mld zł. Oznacza to, że nie będzie stosowany współczynnik korygujący.

Celem dofinansowania z ARiMR jest zrekompensowanie wyższych koszty zakupu nawozów, nabytych między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. O taką pomoc mógł ubiegać się jedynie rolnik, który złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 rok.

Wysokość wsparcia wyliczono w oparciu o dwustopniowy algorytm.

Po pierwsze, pod uwagę brano określonych stawek, które wynoszą:
- 500 zł do hektara upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk) lub
- 250 zł do hektara łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego).

Maksymalna powierzchnia objęta tą pomocą wynosi 50 ha. Obecnie trwa dyskusja podjęta między innymi przez Krajową Radę Izb Rolniczych, dotycząca poszerzenia zakresu i znisienia limitu hektarów w ramach dopłat do nawozów. KRIR postuluje też, aby jak najszybciej procedować druga turę dopłat.

Ustalając kwotę wsparcia obliczano różnicę pomiędzy cenami nawozów w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r., a tymi które obowiązywały od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. W tym celu potrzebne były dane potwierdzające poniesione koszty. W przypadku nabycia nawozów między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. rolnik musiał dołączyć do wniosku kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające takie zakupy.

Sposób wyliczania kwoty dopłat wywołał wśród rolników dyskusję i obawy czy aby na pewno wsparcie jest dobrze i we właściwy sposób wyliczane.

Z kolei w przypadku zakupu nawozów od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. mogły zostać wyliczone na podstawie średnich stawek opublikowanych przez resort rolnictwa, jeżeli rolnik nie posiadał dokumentów księgowych potwierdzających zakup. W ten sposób obliczano różnicę w cenie tony nawozów w obu okresach. Po jej przemnożeniu przez liczbę ton nawozów zakupionych w terminie 1 września 2021 r. – 15 maja 2022 r. wyliczono wysokość pomocy.

Po porównaniu obydwu kwot – tej obliczonej na podstawie stawek i powierzchni oraz tej wyliczonej na podstawie różnicy w cenach nawozów – określono właściwą stawkę pomocy, którą jest mniejsza z nich.

Jedno jest pewne, dopłaty są potrzebne i nawet jeśli w niewielkiej skali ale jednak pomagają. Celem jednak powinno stać się doprowadzenie do normalizacji na rynku i doprowadzenie do realnego poziomu cen nawozów, a samo wyczekiwanie przez rządzących na to co się wydarzy na rynku raczej nie wystarczy.

(rpf) pp / Źródło: ARiMR

Udostępnij: