fbpx
Nawozy rolnicze - zbyt drogi gaz powodem wstrzymania produkcji w Grupie Azoty fot. Grupa Azoty

Nawozy rolnicze - zbyt drogi gaz powodem wstrzymania produkcji w Grupie Azoty

Napisał  Sie 23, 2022

Rokordowo wysokie ceny gazu ziemnego, składnika niezbędnego do produkcji nawozów, skłoniło Grupę Azoty S.A. do czasowego zatrzymania instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6 – wynika z komunikatu z 22 sierpnia 2022 roku przedstawionego przez spółkę.

- W wyniku agresji Rosji na Ukrainę, od 24 lutego 2022 r. obserwujemy na europejskich giełdach nadzwyczajne, historycznie wysokie ceny gazu ziemnego. Notowania gazu w okresie ostatniego półrocza wzrosły z poziomu 72 EUR/MWh w dniu 22.02.2022 r., do poziomu 276 EUR/MWh w dniu 22.08.2022 r – czytamy w komunikacie prasowym Grupy Azoty S.A.

Czasowe wstrzymanie produkcji nawozów nie ma wpływu na pozostałą działalność spółki, która kontynuuje bez zmian produkcję katalizatorów, osłonek poliamidowych, kwasów humusowych, skrobi termoplastycznej oraz kwasu azotowego stężonego.

Spółka informuje, że czas postoju instalacji produkcyjnych zostanie wykorzystany na realizację procesów inwestycyjnych oraz remontowych, w tym planowany wcześniej, główny remont instalacji Poliamidów.

Grupa Azoty S.A. podkreśla, że utrzymywała dotychczasową produkcję na maksymalnych możliwych mocach, nawet w obliczu znaczących ograniczeń lub całkowitego wstrzymywania produkcji przez największych europejskich producentów.

- W celu utrzymania bezpieczeństwa procesowego instalacji produkcyjnych oraz realizacji zobowiązań dla odbiorców zewnętrznych w zakresie dostaw energii elektrycznej, energii cieplnej i wody pitnej prace będą kontynuować: elektrociepłownia, stacja uzdatniania wody pitnej oraz oczyszczalnie ścieków – informuje Grupa Azoty S.A., dodając, że obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego - pomimo jego dostępności - determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest wyjątkowa, całkowicie niezależna od Spółki i nie była możliwa do przewidzenia.

Spółka zapenia, że prowadzi stały monitoring poziomu cen wszystkich surowców oraz rentowności procesów produkcyjnych i na tej podstawie będzie podejmowała dalsze decyzje biznesowe.

(rpf) pp / Źródło: Grupa Azoty S.A.

Udostępnij: