fbpx
Anwil to drugi zakład, który zaprzestał czasowo produkcji nawozów, dzień wcześniej zrobiła to Gupa Azoty. fot. ANWIL

Anwil wstrzymał tymczasowo produkcję nawozów – powodem zbyt drogi gaz

Napisał  Sie 24, 2022

Jeden z czołowych producentów nawozów mineralnych w Polsce wstrzymuje na nieokreślony czas produkcję nawozów azotowych, podając jako powód tej trudnej decyzji zbyt wysokie i nieustannie rosnące ceny gazu.

Anwil w komunikacie prasowym zapewnia, że spółka na bieżąco monitoruje sytuację na rynku surowców, a jak tylko warunki makroekonomiczne na rynku gazu ulegną stabilizacji produkcja zostanie wznowiona. 

Gaz ziemny jest głównym surowcem wykorzystywanym do produkcji nawozów azotowyc, a jego ceny tylko w ciągu tygodnia wzrosły o 41% z 200,4 eur/MWh (15.08) do 282,8 eur/MWh (23.08). Z kolei od początku wojny w Ukrainie ceny tego surowca wzrosły o 218%, z 88,9 eur/MWh 24.02.

Wcześniej na wstrzymanie produkcji nawozów azotowych zdecydowała się również Grupa Azoty, a już wcześniej wielu europejskich producentów z branży chemicznej, w tym nawozowej, jak Yara, OCI, Nitrogenmuvek, czy Fertiberia już zdecydowanie wcześniej zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń w produkcji.

ANWIL podkreśla, że jako jedna z nielicznych firm, pomimo bardzo trudnych warunków makroekonomicznych do tej pory utrzymywał ciągłość produkcji i zapewniał dostępność produktu na rynku, Spółka zapewnia też, że realizowała wszystkie swoje bieżące zobowiązania kontraktowe dla klientów na rynku polskim, a aktualna sytuacja na rynku gazu ziemnego jest wyjątkowa, nieprzewidywalna i całkowicie niezależna od spółki ANWIL.

Podczas postoju linii produkcyjnych, w zakładach Anwilu będą realizowane prace inwestycyjne i remontowe.

(rpf) kp / Źródło: ANWIL

Udostępnij: