fbpx
Cz tzw. "roślinne jaja" trafią masowo do konsumenta przypominając coraz bardziej prawdziwe jaja i w coraz niższej cenie? fot. Just Egg

Roślinne zamienniki jaj coraz tańsze

Napisał  Sie 27, 2022

„Roślinne jaja w płynie” produkowane przez amerykańskiego lidera w produkcji tak zwanych roślinnych alternatyw dla tradycyjnych jaj konsumpcyjnych twierdzi, że pomimo presji inflacyjnej udało się obniżyć cenę słynnego produktu JUST Egg.

Produkt mający zastąpić tradycyjne jaja jest sprzedawany w butelkach klientom detalicznym, a bazowym składnikiem stworzone jest białko fasoli mung.

Jako argument przemawiający na korzyść zamienników prawdziwych jaj, przedstawiciele kalifornijskiej firmy JUST Egg podają informacje, że w czasie gdy średnia cena jaj kurzych w sprzedaży detalicznej gwałtownie wzrosła, udało się obniżyć cenę flagowego płynnego produktu jajecznego na bazie roślin o 41,0 proc. osiągając poziom kosztów porównywalny z produkcją konkurencyjnych jaj kurzych „klasy premium”.

Jednym z produktów najbardziej dotkniętych inflacją w Stanach Zjednoczonych są właśnie jaja kurze, a cena detaliczna jaj chłodzonych w lipcu 2022 roku była wyższa o 46,8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2021 r. Z kolei cena JUST Egg spadła do 3,99 USD za butelkę płynnego produktu roślinnego, co jest porównywalne z średnią ceną detaliczną podobnego produktu z jaj kurzych „klasy premium”. Firma JUST Egg zapowiada starania o dalsze obniżki cen swoich produktów pomimo inflacji.

- Ambitne plany zakładają scenariusz, aby być tańszym od konwencjonalnych jaj kurzych, w miarę wzrostu skali produkcji i obniżania kosztów procesu produkcji (bardziej wydajna separacja białek, zysk ze sprzedaży produktów ubocznych). JUST Egg zauważa, że ich przewagą w strukturze kosztów nad konkurencyjnymi producentami jaj kurzych jest to, że w przypadku produkcji jaj konwencjonalnych dominują koszty paszy – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

(rpf) kp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij: