fbpx
Ubezpieczenie w KRUS bez pola fot. Adobe Stock

Ubezpieczenie w KRUS bez pola

Napisał  Sie 28, 2022

Choć dla wielu osób to Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest miejsce odprowadzania podstawowych składek oraz pobierania świadczeń, to jednak w przypadku rolników jest nieco inaczej. Właściwą instytucją jest w ich przypadku KRUS, spełniający bardzo podobne zadania. O ile w przypadku większych gospodarstw raczej nie ma wątpliwości co do tego, czy można się rozliczać w ramach tej instytucji, co niejasności pojawiają się przy braku posiadania gruntu rolnego.

Czy ubezpieczenie w KRUSie bez pola jest możliwe? Przeczytaj, co trzeba wiedzieć o obecnie obowiązujących przepisach dotyczących ubezpieczeń w KRUS.

Ubezpieczenie w KRUS bez pola - sposób działania KRUS

KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, to instytucja, która dla rolników pełni podobną rolę, co ZUS. Jest to instytucja państwowa, zatem wszystkie jej działania z zakresu przyjmowania składek oraz wypłacania świadczeń są legalne i wiążące. Schemat działania jest podobny do działania ZUS, z tym zastrzeżeniem, że KRUS obsługuje wyłącznie rolników. Mowa więc tutaj o świadczeniach ubezpieczeniowych jedynie dla osób posiadających na własność funkcjonujące czynnie gospodarstwo rolne. Jeśli przedsiębiorca spełnia takie wymogi i chce pracować na co dzień w rolnictwie, to jak najbardziej może zostać ubezpieczony w KRUS. Wymogi są tutaj jednak kluczowe.

Często rolnikom wydaje się, że spełnienie warunków ubezpieczenia w tej instytucji państwowej jest banalnie proste. Niejednokrotnie okazuje się jednak, że rolnicy są po prostu nieświadomi tego, jak przebiega procedura. Nieznajomość obowiązujących przepisów nie zwalnia jednak z obowiązku ich przestrzegania, dlatego w przypadku braku wiedzy na ten temat, warto ją jak najszybciej uzupełnić. Tylko znając obowiązujące na ten temat wytyczne, można działać zgodnie z prawem, tym samym oszczędzając sobie przykrych niespodzianek w przyszłości. Jednym z najczęściej podejmowanych tematów w ramach ubezpieczenia jest kwestia ubezpieczenia w KRUS bez pola. To zagadnienie często powoduje konsternację wśród rolników oraz osób zainteresowanych tych tematem.

Czy możliwe jest zapewnienie ubezpieczenia w KRUS bez ziemi?

Powyższe pytanie na pierwszy rzut oka może wydawać się po prostu bezcelowe - w końcu, aby zostać ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, trzeba być rolnikiem. Czy jednak wszyscy zainteresowani wiedzą, co tak naprawdę oznacza to określenie w kontekście obecnie obowiązujących przepisów? Z pewnością jest zupełnie odwrotnie, ponieważ zazwyczaj pozornie najprostsze pojęcia okazują się być niewyjaśnione przez bardzo długi czas. Zastanawiając się więc, czy ubezpieczenie w KRUSie bez pola jest w ogóle możliwe, należy na samym początku przyjrzeć się temu, kto w świetle przepisów może pobierać świadczenia oraz być ubezpieczonym z tej instytucji państwowej.

Obecnie podstawowe przepisy, na podstawie których działa Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, określają, że aby pozostawać w systemie, należy być osobą pełnoletnią, mieszkać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz prowadzić tutaj działalność rolniczą. Zastrzeżenia dotyczące tej działalności są jednak jasne i dość sztywno określone - prowadzenie działalności rolnej musi odbywać się osobiście oraz na własny rachunek. Osoba, która chce zostać ubezpieczona w Kasie Rolniczego Ubezpieczenie Społecznego, musi zdawać sobie sprawę z tych wytycznych, tak aby móc je odpowiednio spełnić. Również zastanawiając się nad tym, czy możliwe jest objęcie ubezpieczeniem w KRUS bez ziemi, należy dokładniej rozpatrzyć obowiązujące przepisy.

Ubezpieczenie w KRUSie bez pola - możliwości

Ubezpieczenie się w KRUSie może być bardzo kuszące, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę korzyści płynące z rozliczania się w taki sposób. Z pewnością jest to bardzo wygodna opcja dla wszystkich tych, którzy na co dzień funkcjonują w sektorze rolniczym. Pojawia się jednak pytanie, czy ubezpieczenie w KRUS bez ziemi jest w ogóle możliwe. Przepisy wskazują przecież na to, że ubezpieczonym można być tylko w przypadku prowadzenia własnego gospodarstwa rolnego. Nie każdy wie jednak, że przepisy dotyczące tego warunku nie są jednak zbyt restrykcyjne. Wręcz przeciwnie - wcale nie trzeba posiadać wielkopowierzchniowego gospodarstwa rolnego, aby móc korzystać z ubezpieczenia w KRUSie. Bez pola o dużej powierzchni również da się to zrobić.

Przepisy jasno określają, że ubezpieczeniem w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mogą być objęte te osoby, które na własność posiadają powyżej 1 ha przeliczeniowego. Jedynie taki obszar użytków rolnych jest niezbędny do tego, aby móc być zapisanym w systemie KRUS. W praktyce oznacza to tyle, że również współwłaściciele gospodarstwa rolnego mogą zostać objęci ubezpieczeniem. Nie trzeba więc posiadać pola na wyłączność, aby korzystać ze świadczeń dostępnych w tej instytucji. Ubezpieczenie w KRUS bez ziemi jest oczywiście możliwe również wtedy, gdy mowa o dzieciach rolników. W takim wypadku są one również ubezpieczane w KRUS, przy swoich rodzicach. Ubezpieczenie w KRUS bez pola dotyczy także osób niepełnoletnich.

(rup)

Udostępnij: